Wyrok NSA z dnia 5 września 2017 r., sygn. I FSK 2319/15
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (spr.), Sędzia NSA Hieronim Sęk, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 5 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 583/15 w sprawie ze skargi M. P. sp. z o. o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 1 grudnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz M. P. sp. z o. o. w K. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 22 czerwca 2015 r., I SA/Kr 583/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił zaskarżoną przez M. Sp. z o.o. z siedzibą w K. (dalej: spółka, wnioskodawca) interpretację indywidualną Ministra Finansów z 1 grudnia 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług oraz orzekł, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana do chwili uprawomocnienia się wyroku.
2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji przypomniał, że spółka we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu udzielenia licencji do korzystania z aplikacji przedstawiła następujący stan faktyczny:
Spółka podała, że prowadzi działalność gospodarczą, jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT oraz rozlicza się z organem podatkowym za okresy miesięczne. Przedmiot działalności spółki obejmuje m.in. sprzedaż licencji na autorskie oprogramowanie komputerowe. Licencje do aplikacji sprzedawane są w kilku wariantach: