Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 22 czerwca 2017 r., sygn. II FSK 1543/15

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf- Kalamala (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia WSA (del.) Anna Juszczyk-Wiśniewska, Protokolant Bernadetta Pręgowska, po rozpoznaniu w dniu 22 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 12 listopada 2014 r. sygn. akt I SA/Kr 719/14 w sprawie ze skargi M. H. na interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. nr [...], [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. H. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 12 listopada 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (I SA/Kr 719/14) oddalił skargi M. H. - nazywanego dalej "Skarżącym", na interpretacje indywidualne Ministra Finansów z 16 grudnia 2013 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

1.2. Stan sprawy Sąd pierwszej instancji przedstawił następująco. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Skarżący wyjaśnił, że jest pracownikiem spółki i sprawuje mandat jej prezesa. Udziałowcem spółki jest spółka z siedzibą w Szwajcarii. Spółka matka prowadzi pracowniczy program emerytalny dla pracowników pełniących funkcje kierownicze w spółkach należących do jej koncernu. Z tego tytułu spółka matka opłacała składki, które były inwestowane przez ubezpieczyciela zajmującego się obsługą programu. W trakcie programu pracownicy koncernu nie byli uprawnieni do dysponowania tymi środkami. Miały być one wypłacane dopiero po przejściu na emeryturę. W 2010 r. spółka matka zmieniła regulamin programu i ubezpieczyciela. W konsekwencji środki zgromadzone na wirtualnym rachunku Skarżącego zostały mu wypłacone w 2011 r. na rachunek bankowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00