Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 maja 2017 r., sygn. I FSK 1407/15

Interpretacje podatkowe; Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Zarządu D. P. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 18 marca 2015 r. sygn. akt I SA/Po 987/14 w sprawie ze skargi Zarządu D. P. w P. na postanowienie Ministra Finansów z dnia 1 sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Zarządu D. P. w P. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 marca 2015 r. o sygn. akt I SA/Po 987/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Zarządu D. P. w P. na postanowienie Ministra Finansów, działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 1 sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu przedmiotowego rozstrzygnięcia Sąd I instancji wskazał, że Zarząd D. P. w P. zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w P. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powiększenia wartości odszkodowania o kwotę podatku z tytułu przeniesienia prawa własności nieruchomości za odszkodowaniem. W ramach przedstawionego stanu faktycznego wskazano w szczególności, że w związku z realizowaną w trybie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych inwestycją drogową, na rzecz zarządcy drogi, czyli Zarządu P. w P., z upoważnienia którego działa Dyrektor Zarządu D. P., zostały wydane decyzje o zezwoleniu na realizację przedmiotowej inwestycji drogowej. Decyzjami tymi zatwierdzono również podział nieruchomości, w wyniku czego na własność P. P. przeszły z mocy prawa pewne nieruchomości, których dotychczasowym właścicielom przysługiwało w związku z tym faktem stosowne odszkodowanie. W oparciu o sporządzone przez rzeczoznawców wyceny Starosta P. wydał decyzje o ustaleniu odszkodowania dla poszczególnych spółek z o.o., będących dotychczasowymi właścicielami przejętych nieruchomości, które to spółki wystawiły następnie faktury na kwoty wynikające z powyższych decyzji, powiększone jednakże o wartość podatku VAT. Faktury te zostały uregulowane przez Zarząd D. P., który następnie wystąpił z pytaniem, czy jeżeli na podstawie decyzji administracyjnej o lokalizacji inwestycji drogowej następuje przeniesienie prawa własności, co stanowi dostawę towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, to do ustalonej decyzją wysokości odszkodowania należy doliczyć podatek VAT?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00