Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 marca 2017 r., sygn. I FSK 1339/15

Przepisy regulujące wydawanie interpretacji indywidualnych nie nakładają na organ interpretacyjny obowiązku polemizowania w uzasadnieniu interpretacji indywidualnej z powołanymi przez stronę wyrokami sądów administracyjnych, czy też innymi interpretacjami indywidualnymi. Z art. 14c § 1 i 2 O.p. nie da się bowiem wywieść, że organ interpretacyjny zobligowany jest ustosunkować się do wszystkich argumentów wnioskodawcy przedstawionych we wniosku o wydanie interpretacji, w tym opartych na stanowisku organu interpretacyjnego zajętym w innych interpretacjach indywidualnych. Z przepisów tych nie można też wyprowadzić wniosku, że analiza interpretacji indywidualnych wydanych w sprawach o zbliżonych stanach faktycznych jest elementem niezbędnym, warunkującym formalną poprawność interpretacji indywidualnej i możliwość dokonana oceny jej merytorycznej prawidłowości.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Bożena Dziełak, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie: Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 lutego 2015 r., sygn. akt III SA/Gl 1265/14 w sprawie ze skargi B. W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 maja 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 lutego 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, o sygn. akt III SA/Gl 1265/14, w sprawie ze skargi B.W. (dalej skarżący) uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 maja 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że skarżący wystąpił z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku towarów i usług w zakresie stawki podatku dla zadania pn. Rekultywacja 5 osadników byłej kopalni "[...]".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00