Wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2013 r., sygn. II FSK 1028/11
Skoro ustawodawca nie stworzył na potrzeby prawa podatkowego autonomicznej definicji "podróży służbowej" to organ podatkowy kierując się zasadą jednolitości stosowania prawa miał dostateczne podstawy, by odwołać się do systemu prawa i posłużyć się pojęciem "podróży służbowej" funkcjonującym w sferze stosunków regulowanym prawem pracy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Anna Dumas (sprawozdawca), Sędzia NSA Jerzy Rypina, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 stycznia 2011 r. sygn. akt I SA/Po 808/10 w sprawie ze skargi "E." S.A. z siedzibą w P. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2) zasądza od "E." S.A. z siedzibą w P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 280 (słownie: dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 stycznia 2011 r., sygn. akt I SA/Po 808/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie ze skargi "E." S.A. z siedzibą w P. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2010 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
W dniu 26 kwietnia 2010 r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego. Wnioskodawczyni przedstawiła zdarzenie przyszłe wskazując, że świadczy usługi budownictwa przemysłowego na terenie całego kraju. W zależności od stanowisk zajmowanych przez jej pracowników, miejscem wykonywania ich pracy jest albo siedziba pracodawcy, albo terytorium całego kraju. Pracownicy nie korzystają z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. Spółka bezpośrednio finansuje ich zakwaterowanie lub dojazdy do miejsc wykonywania pracy. Zdarza się jednak, że pracownicy sami za nie płacą, a następnie Spółka zwraca im poniesione wydatki. Diety wypłacane są w wysokości wynikającej z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. z 2002 r., Nr 236 poz.1990 ze zm., dalej jako rozporządzenie).