Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2017 r., sygn. II FSK 3832/14

Majątkowy charakter podatku od nieruchomości wyraża się w tym, iż ustawodawca, opodatkowując określone stany faktyczne, koncentruje się na samej własności lub posiadaniu określonych przedmiotów opodatkowania. W swej konstrukcji podatek ten nie nawiązuje do efektów ekonomicznych, co oznacza, że z punktu widzenia podatkowoprawnego stanu faktycznego (podstawy opodatkowania i stawki podatkowej) nie jest ważna okoliczność, jak intensywnie wykorzystywany jest przedmiot opodatkowania oraz jakie (i czy w ogóle) przynosi to efekty finansowe. Dla celów podatku od nieruchomości nie ma zatem znaczenia, czy nieruchomość jest faktycznie w danym okresie czasu wykorzystywana do celów prowadzenia działalności gospodarczej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA del. Teresa Porczyńska, Protokolant Katarzyna Latkowska-Kłoczko, po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 24 czerwca 2014 r. sygn. akt I SA/Lu 754/13 w sprawie ze skargi I. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 30 kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2010 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 24 czerwca 2014 r., sygn. akt I SA/Lu 754/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę I. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2010 r. Z uzasadnienia wyroku Sądu pierwszej instancji wynika, że decyzją z dnia 30 kwietnia 2013 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania skarżącej od decyzji Wójta Gminy S. z dnia 12 listopada 2012 r., uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i ustaliło wysokość łącznego zobowiązania pieniężnego za 2010 r. w wysokości 26.069 zł. Organ podatkowy wskazał, że skarżąca prowadzi działalność gospodarczą. Strona nabyła na podstawie aktu notarialnego z dnia 18 września 2007 r. działkę nr 804/9 o powierzchni 3.403 m², zabudowaną murowanym budynkiem jednokondygnacyjnym tj. magazynem o powierzchni użytkowej 1646,71 m2. Działka ta oznaczona jest w ewidencji gruntów symbolem Br R (klasa IVa). Dalej organ podatkowy powołując się na operat szacunkowy stwierdził, że budynek ten w dacie sporządzania operatu był w średnim stanie technicznym, bez stwierdzonych wad i uszkodzeń konstrukcyjnych, wyposażony w instalację elektryczną. W budynku istnieje możliwość dokonania przyłączeń instalacji wodnej, telefonicznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00