Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 stycznia 2017 r., sygn. I FSK 691/15

Dla zakwestionowania prawa do odliczenia podatku naliczonego wystarczające jest wykazanie, iż podatnik powinien był wiedzieć, że dostawa udokumentowana fakturą nosi znamiona przestępstwa. Oprócz zatem świadomego udziału w nielegalnym procederze, odebraniem prawa do odliczenia skutkuje również wykazanie braku należytej staranności, niedbalstwa, czy też braku przezorności w ramach transakcji, których przebieg powinien wzbudzić u odbiorcy faktury uzasadnione wątpliwości odnośnie rzetelności jego kontrahentów.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Ewa Rojek, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 18 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 stycznia 2015 r. sygn. akt VIII SA/Wa 430/14 w sprawie ze skargi P. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 10 lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 7 stycznia 2015 r., VIII SA/Wa 430/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P. W. (dalej: skarżąca, strona) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. (dalej: DIS) z 10 lutego 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że w toku kontroli przeprowadzonej u skarżącej prowadzącej działalność pod firmą P. F. "B." organ I instancji ustalił, że skarżąca prowadziła działalność w zakresie prowadzenia baru, najmu pomieszczeń oraz zakupu i sprzedaży hurtowej odpadów i złomu.

W ocenie kontrolujących działalność gospodarcza skarżącej w zakresie skupu i sprzedaży złomu była fikcyjna. Główny dostawca złomu - firma P.-P. R. P. nie prowadziła faktycznej działalności gospodarczej, a wystawiane przez nią faktury VAT na rzecz skarżącej nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. W konsekwencji skarżącej nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez P.-P. na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.; dalej: ustawa o VAT). W ocenie kontrolujących skoro skarżąca nie nabyła towarów wykazanych na fakturach wystawionych przez P.-P. to nie mogła również dokonać ich dalszej odsprzedaży. W związku z powyższym faktury sprzedaży złomu wystawione przez skarżącą zostały uznane za niedokumentujące rzeczywistych transakcji. Kontrolujący uznali również, że skarżąca nie rozliczyła w lipcu 2010 r. podatku należnego wynikającego z przekazania towarów na cele osobiste.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00