Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2017 r., sygn. II FSK 3556/15

Za długi funkcjonalnie związane z działalnością zbywcy nie mogły być uznane fundusz socjalny oraz rozliczenia międzyokresowe, gdyż nie stanowią one ze swej istoty długu w cywilistycznym rozumieniu tego pojęcia, a jedynie szacunek kwot przyszłych zobowiązań. Rezerwy stanowią zabezpieczenie podatnika przed ujemnymi skutkami zobowiązań.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Bogusław Dauter, Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. sp. z o.o. z siedzibą w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 22 września 2015 r. sygn. akt I SA/Rz 743/15 w sprawie ze skargi P. sp. z o.o. z siedzibą w R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia 3 czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy od 1 stycznia 2008 r. do 29 grudnia 2008 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. sp. z o.o. z siedzibą w R. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie kwotę 3 600 (słownie: trzy tysiące sześćset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 22 września 2015 r., sygn. akt I SA/Rz 743/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę P. sp. z o.o. z siedzibą w R. (dalej: "skarżąca", "strona", "spółka") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia 3 czerwca 2015 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za okres od 1 stycznia 2008 r. do 29 grudnia 2008 r.

2. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez sąd pierwszej instancji wynika, że w dniu 29 kwietnia 2004 r. wspólnicy P. Zakład Pracy Chronionej J. C., J. M. spółka jawna podjęli uchwałę o rozwiązaniu i zakończeniu prowadzonej działalności gospodarczej poprzez wniesienie całego przedsiębiorstwa do nowoutworzonej "P." Spółka Akcyjna. Uchwałą zaś z dnia 8 grudnia 2008 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy P. S. A. podjęło decyzję o przekształceniu z dniem 30 grudnia 2008 r. spółki w spółkę komandytowo-akcyjną P. [...] spółka z o.o. Następnie uchwałą z dnia 28 listopada 2013 r. walne zgromadzenie akcjonariuszy i komplementariuszy P. [...] spółka z o.o. spółka komandytowo-akcyjna podjęło uchwałę o przekształceniu w P. spółka z o.o.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00