Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 lutego 2017 r., sygn. II FSK 4100/14

Interpretacje podatkowe; Podatek od czynności cywilnoprawnych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia WSA (del.) Alina Rzepecka (sprawozdawca), Protokolant Aleksandra Kramek, po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 22 września 2014 r. sygn. akt I SA/Rz 536/14 w sprawie ze skargi B. C. na interpretacje indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 7 marca 2014 r. nr IBPB II/1/436-318/13/MZ w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. C. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie (zw. dalej: Sądem I instancji, WSA) wyrokiem z 22 września 2014 r. sygn. akt I SA/Rz 536/14 oddalił skargę B.C. na indywidualną interpretację Ministra Finansów (organ upoważniony do wydania interpretacji - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - zw. dalej: Ministrem Finansów, organem) z 7 marca 2014r. nr IBPB II/1/436-318/13/MZ w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ze stanu fatycznego przedstawionego przez Sąd I instancji wynika, że notariusz B.C. (zw. dalej: stroną, skarżącym) we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej

podatku od czynności cywilnoprawnych przedstawiał następujące zdarzenie przyszłe:

w prowadzonej przez siebie kancelarii notarialnej dokonuje czynności, których strony są obowiązane lub pragną nadać formę notarialną. Jedną z takich czynności jest zgodnie

z art. 79 pkt 4 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (tj. Dz. U. z 2014 r. poz. 164 - pow. dalej: Prawo o notariacie) spisywanie protokołów notarialnych. Notariusz protokołuje m.in. uchwały o przekształceniu lub łączeniu spółek oraz sporządza umowy lub statuty spółki przekształconej i spółki przejmującej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00