Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 22 września 2014 r., sygn. I SA/Rz 536/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Maria Serafin-Kosowska Sędziowie NSA Jacek Surmacz WSA Kazimierz Włoch / spr./ Protokolant sekr. sąd. Eliza Kaplita-Wójcik po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 września 2014r. sprawy ze skargi B. C. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia [...] marca 2014r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych - oddala skargę -

Uzasadnienie

Indywidualną interpretacją z dnia [...] marca 2014r. Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy B.C. przedstawione we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku notariusza jako płatnika podatku przy przekształceniu lub łączeniu spółek.

Notariusz B.C. we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych przedstawiał następujące zdarzenie przyszłe: Wnioskodawca w prowadzonej przez siebie Kancelarii Notarialnej dokonuje czynności, których strony są obowiązane lub pragną nadać formę notarialną. Jedną z takich czynności jest zgodnie z art. 79 pkt 4 Prawa o notariacie spisywanie protokołów notarialnych. Notariusz protokołuje m.in. uchwały o przekształceniu lub łączeniu spółek oraz sporządza umowy lub statuty spółki przekształconej i spółki przejmującej.

W najbliższym czasie w Kancelarii Notarialnej Wnioskodawcy Spółka "X" zamierza podjąć uchwałę o przekształceniu spółki w inną spółkę prawa handlowego oraz podpisać umowę spółki przekształconej, jak również spółki "Y" i "W" zamierzają w najbliższej przyszłości podjąć w Kancelarii prowadzonej przez Wnioskodawcę uchwałę o połączeniu spółek i podpisaniu umowy o zawiązaniu nowej spółki. Z uwagi na fakt, iż wszystkie te czynności, tj. podjęcie uchwały o przekształceniu lub połączeniu spółek, jak również podpisanie umowy spółki przekształconej lub spółki powstałej z połączenia spółek, wymagają dla swej ważności formy aktu notarialnego Wnioskodawca zastanawia się czy w tych konkretnych sytuacjach będzie obowiązany jako płatnik pobrać podatek od czynności cywilnoprawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00