Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2017 r., sygn. II FSK 2612/16

Podatnik domagający się udzielenia mu ulgi w postaci umorzenia zaległości podatkowych powinien współpracować z organem podatkowym celem ustalenia wszystkich okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy a zwłaszcza wykazania wystąpienia przesłanek uzasadniających udzielenia tej ulgi.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA Andrzej Jagiełło (sprawozdawca), Sędzia NSA Beata Cieloch, po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 21 kwietnia 2016 r. sygn. akt I SA/Ke 128/16 w sprawie ze skargi H. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia 17 grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

UZASADNIENIE 1.1 Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 kwietnia 2016 r., sygn. akt I SA/Ke 128/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę H.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 17 grudnia 2015 r. o odmowie umorzenia zaległości podatkowej.

1.2 Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy S. z 1 września 2015 r. odmawiającą umorzenia H.K. zaległości podatkowych w podatku rolnym z powodu braku przesłanek art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej - dalej: O.p. Organ wskazał, że ponoszenie kosztów związanych z posiadaniem gospodarstwa rolnego nie stanowi samoistnej przesłanki do przyznania ulgi podatkowej , a udzielenie ulg podatkowych ma charakter wyjątkowy. W jego ocenie w sprawie nie zaistniały żadne nadzwyczajne i wyjątkowe okoliczności uniemożliwiające zapłatę zaległości. Skarżący posiada gospodarstwo rolne, które z uwagi na dużą powierzchnię (24,22 ha) oraz dobrą jakość gleb przy dobrym prowadzeniu powinno przynosić dochód wystarczający na pokrycie zobowiązań podatkowych. Bez znaczenia jest przy tym jego stan zdrowia , który uniemożliwia mu pracę, bowiem ma on możliwość zatrudnienia osoby do prowadzenia gospodarstwa, jego wydzierżawienia i uzyskiwania dochodów z tego tytułu, bądź też sprzedaży. Organ podniósł także, że skarżący nie przedstawił dokumentów na wykazanie, że wydarzył się nadzwyczajny przypadek uniemożliwiający mu uregulowania zaległości podatkowych a także dokumentów wykazujących ponoszone wydatki, a tym samym podważył wiarygodność swoich twierdzeń o trudnej sytuacji materialnej. Podatnik decydując się na posiadanie tak dużego gospodarstwa rolnego winien był uwzględnić konsekwencje w postaci istnienia obowiązku zapłaty podatku. Podatek rolny jest podatkiem majątkowym, zależnym od posiadania gospodarstwa rolnego, nie zaś od tego, czy przynosi ono dochody a nadto skarżącemu w latach wcześniejszych umarzano zaległości podatkowe na znaczną kwotę. Podatnik winien przy tym ujawniać wszystkie fakty i dowody będące w jego posiadaniu, przyczyniając się do wyjaśnienia sprawy i powinien starać się wykazać, że znajduje się w sytuacji uzasadniającej przyznanie ulgi , co w sprawie nie miało miejsca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00