Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2016 r., sygn. I OSK 1255/15
Pomoc społeczna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 18 grudnia 2014 r. sygn. akt IV SA/Gl 391/14 w sprawie ze skargi A. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania wniosku o świadczenia z funduszu alimentacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 18 grudnia 2014 r., sygn. akt IV SA/Gl 391/14 oddalił skargę A. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:
Prezydent Miasta Gliwice decyzją z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] pozostawił bez rozpatrzenia wniosek A. D. z dnia 25 września 2013 r. o ustalenie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego na osobę uprawnioną w wieku od 18 lat do ukończenia 25 lat na okres zasiłkowy 2013/2014.
W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że pełnomocnik A. D. - G. D. odebrał w dniu 3 października 2013 r. wezwanie (datowane na 1 października 2013 r.) do usunięcia braków formalnych wniosku o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Pomimo doręczenia wezwania braki wniosku nie zostały usunięte, co uzasadniło pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
W odwołaniu od ww. decyzji A. D. zaznaczyła, że organ trzykrotnie od strony żądał przedstawienia dokumentów (w postaci zaświadczeń, świadectwa pracy, zeznania PIT, dowodu osobistego), których nie mogła przedłożyć, bowiem skarżąca "w tych latach" uczęszczała do szkoły dziennej. Równocześnie była w trakcie wyrobienia dowodu osobistego, więc nie mogła przedłożyć go w organie. Wskazała również na bezrobocie matki - M. D. jako przyczynę braku dostarczenia żądanych dokumentów dotyczących tej osoby.