Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2016 r., sygn. I OSK 857/16

Dyrektywy wiążą państwo członkowskie, do którego są skierowane, to pozostawiają jednak organom krajowym swobodę wyboru formy i środków wskazanych w dyrektywie celów.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędzia NSA Roman Ciąglewicz /spr./ Sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 9 grudnia 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 910/15 w sprawie ze skargi M. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 grudnia 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 910/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę M. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] lipca 2015 r., nr [...], w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne. Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Prezydent Miasta Łodzi, decyzją z dnia [...]maja 2015 r., wydaną na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30, poz. 151 ze zm.), po otrzymaniu wniosku Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, skierował M. Ł. na badania psychologiczne w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem w związku z uzyskaniem od administratora centralnej ewidencji kierowców informacji potwierdzającej, że kierowca przekroczył 24 punkty otrzymane za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Organ ustalił, że kierowca posiada niemiecki dokument prawa jazdy uzyskany na skutek wymiany polskiego prawa jazdy, wydanego w dniu 10 czerwca 2002 r. przez Starostę Pabianickiego. Organ powołał treść art. 4 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o kierujących pojazdami i uznał, że M. Ł. posiada dokument uprawniający go do kierowania pojazdami silnikowymi, o którym mowa w tym przepisie. Ponadto, organ wskazał, że decyzje o skierowaniu na badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu nie należą do decyzji uznaniowych. Oznacza to, że organ administracji publicznej stosując przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym zobowiązany jest do wydania takiej decyzji. Obowiązkiem organu wydającego uprawnienia do kierowania pojazdami jest skierowanie na badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu w oparciu o wniosek sporządzony przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w przypadku spełnienia przesłanek określonych w art. 99 ust. 1 pkt 1 3b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. W ocenie organu wydającego uprawnienia do kierowania pojazdami spełnione zostały przesłanki do wydania przedmiotowej decyzji. Na wydanie decyzji nie ma również wpływu twierdzenie strony dotyczące zamieszkiwania na terenie Niemiec. Natomiast w wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego w oparciu o dane z ewidencji ludności ustalono, że ostatnim znanym organowi adresem zamieszkania M. Ł. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest: Łódź, ul. [...] 3. Organ powołał także treść art. 3 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami i wskazał, że brak adresu zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę, która przekroczyła 24 punkty nie może stanowić podstawy do odstąpienia przez organ wydający uprawnienia do kierowania pojazdami od wydania decyzji o skierowaniu na badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00