Wyrok NSA z dnia 14 października 2016 r., sygn. I OSK 1797/16
W orzecznictwie sądowoadministracyjnym zgodnie wskazuje się na specyfikę badania skarg na bezczynność, która polega na tym, że sąd ogranicza się do skontrolowania, czy organ rzeczywiście nie podjął działania, do którego był zobowiązany. Poza zakresem kontroli Sądu pozostaje prawna poprawność czynności załatwiających zgłoszone żądanie. Mówiąc inaczej, Sąd nie wnika w merytoryczną i procesową poprawność czynności, a bierze pod uwagę jedynie sam fakt, czy w danej sprawie została dokonana czynność lub czy z innych powodów organowi nie można zarzucić stanu bezczynności.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska Sędzia del. WSA Ewa Kwiecińska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 14 października 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezydenta Miasta Lublin od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 8 marca 2016 r. sygn. akt II SAB/Lu 188/15 w sprawie ze skargi Fundacji [...] na bezczynność Prezydenta Miasta Lublin w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 marca 2016 r., sygn. akt II SAB/Lu 188/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w sprawie ze skargi Fundacji [...] na bezczynność Prezydenta Miasta Lublin w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej zobowiązał Prezydenta Miasta Lublina do załatwienia wniosku Fundacji [...] z dnia 7 września 2015 r. o udostępnienie informacji publicznej w terminie 14 dni od daty doręczenia odpisu prawomocnego wyroku i stwierdził, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji stwierdził, że we wniosku z dnia 21 sierpnia 2015 r., przekazanym drogą elektroniczną do Przewodniczącego Rady Miasta Lublin, Fundacja [...] wniosła o udostępnienie kopii opinii radców prawnych dotyczących możliwości powoływania radnych do komisji rozwiązywania Problemów Alkoholowych, o których wspomniał w wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej" znajdującej się na podanej we wniosku stronie internetowej. Odpowiadając na wniosek, Przewodniczący Rady wyjaśnił, że w wypowiedzi dla Gazety miał na myśli opinie dotyczące dwóch radnych, w których przeprowadzono analizę norm prawnych zawartych w art. 24e, 24d i 24f ustawy o samorządzie gminnym. Zaznaczył, że nie jest w ich posiadaniu, ponieważ obsługę Rady i jej organów zapewnia właściwa komórka organizacyjna Urzędu Miasta Lublin, którą jest Biuro Rady Miasta Lublin. Zatem z wnioskiem o udostępnienie informacji należy zwrócić się do Prezydenta Miasta Lublin.