Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2016 r., sygn. II OSK 2476/14
Naczelny Sąd Administracyjny kontroluje zgodność zaskarżonego orzeczenia z prawem materialnym i procesowym w granicach skargi kasacyjnej. Oznacza to związanie zarzutami i wnioskami skargi kasacyjnej. Zakres rozpoznania sprawy wyznacza strona wnosząca skargę kasacyjną przez przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj /spr./ Sędziowie: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia WSA del. Tamara Dziełakowska Protokolant: asystent sędziego Agnieszka Chorab po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Ogólnopolskiego T. wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 346/14 w sprawie ze skargi Stowarzyszenia E. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków prowadzenia robót udrożnieniowych oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2014r., sygn. akt IV SA/Wa 346/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Stowarzyszenia E. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (dalej GDOŚ) z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków prowadzenia robót udrożnieniowych.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że K. K. prowadzący działalność gospodarczą Ż. w Z. (dalej: "Wnioskodawca") wnioskiem z 13 października 2010 r. zwrócił się do RDOŚ w [...] o wydanie decyzji ustalającej warunki prowadzenia robót udrożnieniowych na odcinku rzeki W. w punktach kilometrażu od km 285+500 do km 286+200, w granicach rezerwatu przyrody W. pod Z. We wniosku podkreślił, iż wykonanie robót podyktowane jest koniecznością przywrócenia możliwości żeglugi śródlądowej na istniejącym szlaku żeglownym. Wskazał na obecność licznych przemiałów na analizowanym odcinku rzeki, które poza tworzeniem przeszkody w żegludze powodują również spowolnienie przepływu wody w rzece oraz uszkadzanie brzegów rzeki. Wywodził, że zaniechanie prac udrożnieniowych zagraża rezerwatowi W. pod Z., na co wpływ ma tworzenie się w korycie rzeki zatorów lodowych. Stan taki może powodować podpiętrzenia wód rzeki, co z kolei grozi ich przelaniem przez korony wałów przeciwpowodziowych.