Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 marca 2016 r., sygn. I OSK 2401/14

Przepisy tzw. wynikowe, jakie mają zastosowanie w razie zajścia wskazanych w nich okoliczności, które wszak są rezultatem uchybień konkretnym przepisom przez organ. Regulują one formę rozstrzygnięć w przypadkach pozwalających na uwzględnienie skargi. Mogą być naruszone wówczas, gdy wadliwie je zastosowano, tj. gdy przepisy uznane za naruszone takimi nie były bądź odwrotnie gdy oddalono skargę, mimo ich naruszenia, albo gdy wybrano inną formę rozstrzygnięcia.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Ewa Dzbeńska Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędzia del. WSA Dorota Apostolidis Protokolant st. asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 8 maja 2014 r. sygn. akt IV SA/Gl 693/13 w sprawie ze skargi A. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę A. R. na sprecyzowaną w sentencji decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K.

Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd ten wskazał, iż Prezydent Miasta Z. decyzją z dnia [...] lutego 2013 r., na podstawie art. 2 ust. 1, art. 7 ust. 1, 3 i 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71, poz. 734 ze zm.) - dalej zamiennie ustawa, odmówił A. R. przyznania dodatku mieszkaniowego z uwagi na brak tytułu prawnego do zajmowanego lokalu przy ul. [...] w Z. Prawomocną uchwałą Spółdzielni Mieszkaniowej z dnia [...] września 2006 r. został on wykluczony ze Spółdzielni, która w piśmie z dnia [...] października 2012 r. podała, iż strona nie ma prawa do zamieszkiwania w tym mieszkaniu. W ocenie organu nie ma znaczenia dla sprawy złożenie wniosku o przyznanie mieszkania przez konkubinę strony - M. W., gdyż ta została umieszczona na liście oczekujących na przydział lokalu komunalnego, co nie jest równoznaczne z przyznaniem jej konkretnego lokalu. A. R. nie jest też osobą oczekującą na lokal zamienny lub socjalny, której dodatek mógłby przysługiwać na mocy art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Po rozpoznaniu odwołania strony od powyższej decyzji, w którym eksponowano spełnienie uprawniającej do spornego dodatku przesłanki oczekiwania na lokal zamienny lub socjalny, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia [...] maja 2013 r., na podstawie art. art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) - dalej: K.p.a., utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. W motywach swego rozstrzygnięcia organ odwoławczy przedstawił stan prawny w przedmiotowym zakresie i wskazał, iż zasadnie odmówiono odwołującemu się przyznania dodatku mieszkaniowego, bowiem nie ma on tytułu prawnego do zajmowanego lokalu, na który przyznania dodatku się domaga. Nie jest też osobą oczekującą na lokal zamienny lub socjalny, bo wpis na listę oczekujących na przydział mieszkania nie spełnia przesłanki z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy. W tej materii podzielił ustalenia i rozważania organu I instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00