Wyrok NSA z dnia 23 marca 2016 r., sygn. II OSK 2639/14
Należy wskazać, że w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego przyjmuje się, iż podanie fałszywych informacji wymaga od osoby je przekazującej posiadania świadomości tego, że są one niezgodne z rzeczywistością.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jacek Chlebny /spr./ Sędziowie sędzia NSA Włodzimierz Ryms sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski Protokolant starszy inspektor sądowy Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej S. U. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 kwietnia 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 6/14 w sprawie ze skargi S. U. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z [...] października 2013 r. w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
S. U., obywatel Turcji, wniósł w dniu 9 czerwca 2010 r. do Wojewody [...] o udzielenie mu zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, uzasadniając go pozostawaniem od 14 września 2006 r. w związku małżeńskim z polską obywatelką M. W. (53 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach - Dz. U. z 2011 r., nr 264, poz. 1573 ze zm.). Z uwagi na zmianę miejsca zamieszkania przez wnioskodawcę sprawa została przekazana według właściwości Wojewodzie [...], następnie Wojewodzie [...], Wojewodzie [...], a na koniec ponownie Wojewodzie [...], który decyzją z [...] grudnia 2012 r. odmówił udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.
Wnioskodawca wniósł odwołanie od powyższej decyzji, po którego rozpoznaniu Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców decyzją z [...] października 2013r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.