Wyrok NSA z dnia 15 stycznia 2016 r., sygn. II OSK 1183/14
Ocena każdego konkretnego unormowania ingerującego w wykonywanie tego prawa musi być dokonywana na tle wszystkich ograniczeń już istniejących. Jeżeli zakres ograniczeń prawa własności przybierze taki rozmiar, że niwecząc podstawowe składniki prawa własności, wydrąży je z rzeczywistej treści i przekształci w pozór tego prawa, to naruszona zostanie podstawowa treść, istota prawa własności, a to jest konstytucyjnie niedopuszczalne.
Teza od Redakcji
Dnia 15 stycznia 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Kamiński (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. WSA Dorota Dąbek Protokolant asystent sędziego Julia Słomińska po rozpoznaniu w dniu 15 stycznia 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej B. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 12 grudnia 2013 r. sygn. akt II SA/Rz 1052/13 w sprawie ze skargi B. G. na uchwałę Rady Miasta R. z dnia 9 lipca 2013 r. nr ... w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 grudnia 2013 r., sygn. akt II SA/Rz 1052/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę B. G., zw. dalej skarżącą, na uchwałę Rady Miasta R., zw. dalej Radą Miasta, z dnia 9 lipca 2013 r. w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
W motywach rozstrzygnięcia Sąd I instancji wskazał, że w niniejszej sprawie, kwestionowane są rozwiązania planistyczne odnoszące się do zagospodarowana (przeznaczenia) nieruchomości stanowiącej własność skarżącej.
Badając legalność zaskarżonej uchwały Rady Miasta z dnia 9 lipca 2013 r. w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego na osiedlu S. w R. Sąd stwierdził, że w toku procedury planistycznej nie doszło do naruszenia trybu sporządzania planu miejscowego. Zachowana została również właściwość organów w tym zakresie. Zdaniem Sądu, nadesłana wraz z odpowiedzią na skargę dokumentacja planistyczna wykazuje jednoznacznie, że organ prowadzący procedurę planistyczną dopełnił czynności przewidzianych przepisami art. 14-20 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2012 r. poz. 647), zw. dalej u.p.z.p.