Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 maja 2016 r., sygn. I GSK 1507/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia del. WSA Walentyna Długaszewska (spr.) Protokolant Marta Zawadzka-Zasuwik po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "O." Spółki jawnej B. K., G. A., K. K. Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 24 kwietnia 2014 r. sygn. akt I SA/Ke 127/14 w sprawie ze skargi O." Spółki jawnej B. K., G. A., K. K. Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od O." Spółki jawnej B. K., G. A., K. K. Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem wydanym w dniu 24 kwietnia 2014 r. oddalił skargę P. [...] Sp. jawnej w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Kielcach z dnia [...] grudnia 2013 r., wydaną w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:

Naczelnik Urzędu Celnego w K. decyzja wydaną w dniu [...] lipca 2013 r. określił skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za miesiąc kwiecień 2012 r. w kwocie 296.859,00 zł.

Rozpoznając odwołanie, Dyrektor Izby Celnej wskazał, że w lipcu 2012 r. w spółce przeprowadzono kontrolę w zakresie produkcji wyrobów zawierających mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi. Analiza materiałów z przeprowadzonej kontroli wskazywała, że produkowany przez spółkę wyrób jest mieszaniną napoju fermentowanego i napoju bezalkoholowego, nie zaś mieszaniną piwa i napoju bezalkoholowego. W toku przeprowadzonego postępowania pobrano próbki gotowego wyrobu i przesłano je do analizy do Laboratorium Celnego w B. celem ustalenia, czy produkowany przez spółkę napój alkoholowy jest mieszaniną piwa z napojami bezalkoholowymi, klasyfikowanym do kodu CN 2206. Z otrzymanego sprawozdania wynika, że napoje produkowane na bazie piwa K. i piwa W., o deklarowanym przez przedsiębiorcę kodzie CN 2206, zostały otrzymane na drodze fermentacji syropu glukozowego z dodatkiem ekstraktu słodowego Zawartość ekstraktu słodowego w stosunku do sumy ilości syropu glukozowego wynosi ok 10% wag. Obecność syropu glukozowego w nastawie poddawanym fermentacji powoduje, że otrzymany napój alkoholowy nie jest piwem w rozumieniu Not wyjaśniających do systemu Zharmonizowanego do pozycji 2203. Zatem badana próbka nie może być uznana za napój alkoholowy, wyprodukowany przez zmieszanie piwa z napojem bezalkoholowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00