Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 31 maja 2016 r., sygn. II GSK 2837/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Jan Bała Sędzia NSA Stanisław Gronowski (spr.) Protokolant Michał Mazur po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "M." M. B., E. B. Spółki jawnej w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 1517/14 w sprawie ze skargi "M." M. B., E. B. Spółki jawnej w C. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2011 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 8 lipca 2014 r. o sygn. akt VI SA/Wa 1517/14, wydanym w sprawie ze skargi "M." M. B., E. B. Sp. j. z siedzibą w Ch. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 maja 2011 r. nr w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, oddalił skargę.

Wyrok zapadł na tle następującego stanu faktycznego sprawy:

W 21 listopada 2007 r. został zgłoszony do Urzędu Patentowego przez "M." M. B., E . B. Sp. j. z siedzibą w Ch., dalej "uprawniona", wzór przemysłowy pt. "Klameczka jednoramienna trzpieniowa" nr ..

W świetle opisu tego wzoru jest nim klameczka jednoramienna trzpieniowa z tarczami, przeznaczona do zamykania w oknach uchylno-rozwiernych, rozwieranych i uchylnych okien o dowolnym przeznaczeniu, ukształtowaniu oraz wymiarach. Istota klameczki według wzoru przejawia się w jej oryginalnej postaci oraz ukształtowaniu elementów składowych tworzących konstrukcję klamki. Wzór przedstawiony został na rysunku aksonometrycznym, który uwidacznia elementy składowe klameczki jednoramiennej trzpieniowej. Klameczka jednoramienna trzpieniowa według wzoru składa się z części chwytowej (1), która ma profilowaną rękojeść zakończoną korpusem, który od dołu ma profilowane gniazdo mocujące trzpienia (7), i w części ma postać kwadratu oraz walca i usytuowane jest w kołowym wybraniu korpusu, natomiast powierzchnia zewnętrzna korpusu ma postać bryły o podstawie zbliżonej do elipsy o ścianach bocznych skośnych, łukowych krawędziach i płaszczyznach od strony wewnętrznej i zewnętrznej korpusu, zaś rękojeść w części ma kształt łukowy i prostopadłościenny o zafazowanych krawędziach bocznych, i zakończona jest krawędzią skośną o łukowych krawędziach. W gnieździe mocującym korpusu klameczki usytuowana jest: sprężyna dociskowa (2) której krawędzie są łukowo wygięte oraz przykrywka (3) i korpus (4) które maja te same kształty zewnętrzne wyznaczone w części przez pary krawędzi przeciwległych prostych i łukowych z centralnym otworem oraz dwoma cylindrycznymi wypustkami usytuowanymi na wspólnej osi poziomej oraz ma profilowane gniazdo, w którym osadzona jest rozeta (5) która ma kształt kołowy z wybraniami usytuowanymi na obwodzie oraz sprężynkę montażową (6), której centralna część ma kształt kołowy wypukły z ażurowymi wewnętrznymi krawędziami mocującymi. Trzpień osadzony jest w sposób trwały w korpusie (1) części chwytowej natomiast elementy składowe w postaci sprężynki (2) przykrywki (3), korpusu (4) oraz rozety (5) połączone są ze sobą rozłącznie przez sprężynkę montażową (6).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00