Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2016 r., sygn. II GSK 2791/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk Protokolant Marzena Bal-Kuźniarska po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej V. [...] (spółka komandytowa) Oddział w Polsce od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 lipca 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 241/14 w sprawie ze skargi V. [...] (spółka komandytowa) Oddział w Polsce na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania wpisu do rejestru wytwórców oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 5 lipca 2014r. oddalił skargę V. [...] Sp. kom. Oddział w Polsce na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wpisu do rejestru wytwórców.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.
W dniu 14 stycznia 2013 r., V. [...] (Spółka Komandytowa) Oddział w Polsce z siedzibą w S. (zwana dalej "skarżącą", bądź "Spółką" ) złożyła do Prezesa Agencji Rynku Rolnego wniosek o wpis do rejestru wytwórców, deklarując wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania, magazynowania i wprowadzania do obrotu biokomponentów (estrów metylowych) pod adresem [...].
Prezes Agencji Rynku Rolnego (zwany dalej "Prezesem ARR") decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r. Nr [...], odmówił skarżącej wpisu do rejestru wytwórców.
Na skutek złożonego przez Spółkę odwołania Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z dnia [...] lipca 2013 r. utrzymał w mocy ww. decyzję Prezesa ARR.
Organ wskazał, że w przedmiotowej sprawie skarżąca wystąpiła z wnioskiem o dokonanie na podstawie prawa polskiego czynności urzędowej dotyczącej działalności gospodarczej wykonywanej na terytorium Niemiec. Zdaniem organu, przepisy ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych odnoszą się do wyłącznie do przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą na terytorium RP, co wynika wprost z art. 1 u.s.d.g., w związku z czym wpisowi do rejestru wytwórców podlegają ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania, magazynowania lub wprowadzania do obrotu biokomponentów na terytorium RP. Oznacza to, że podjęcie przez polskiego przedsiębiorcę, bądź przedsiębiorcę zagranicznego, działalności gospodarczej poza terytorium RP nie podlega wpisowi do rejestru wytwórców w trybie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Rejestr wytwórców prowadzony przez Prezesa ARR służy bowiem rejestracji podmiotów wykonujących przedmiotową działalność gospodarczą na terytorium RP.