Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2016 r., sygn. I GSK 1324/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia NSA Barbara Stukan-Pytlowany Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski (spr.) Protokolant Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] s.c. we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 14 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 2301/13 w sprawie ze skargi [...] s.c. we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] października 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego we W. z dnia [...] lipca 2013 r., nr [...]; 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz [...] s.c. we W. 1566 (tysiąc pięćset sześćdziesiąt sześć) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, wyrokiem z 14 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 2301/13, oddalił skargę D.A. s.c. we W. (dalej: spółka) na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu (dalej: Dyrektor IC) z [...] października 2013 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

Naczelnik Urzędu Celnego we W. (dalej: Naczelnik UC) wszczął wobec spółki postępowanie podatkowe w zakresie określenia wysokości zobowiązania w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu marki AUDI A6. W toku przeprowadzonego postępowania organ ustalił, że pojazd spółka zakupiła od belgijskiej firmy 22 lipca 2010 r. Następnie jeden ze wspólników spółki dokonał na terenie Niemiec zarejestrowania samochodu jako pojazdu specjalnego - pomoc drogowa z 2 miejscami siedzącymi. Pierwsze badanie techniczne pojazdu na terenie Polski zostało wykonane 13 sierpnia 2010 r., a w wydanym zaświadczeniu diagnosta określił samochód jako specjalny - pomoc drogowa z 2 miejscami siedzącymi. Spółka 23 sierpnia 2010 r. odsprzedała pojazd jednemu ze wspólników, i tego samego dnia pojazd pierwszy raz zarejestrowano w kraju, a w specyfikacji wskazano, że jest to samochód specjalny z przeznaczeniem jako pogotowie techniczne - warsztat z dwoma miejscami siedzącymi. W dniu 15 października 2010 r. nastąpiła kolejna sprzedaż pojazdu, a 2 listopada 2010 r. firma diagnostyczna dokonała zmian w pojeździe. W zaświadczeniu z badania wskazano, że zmiany polegały na przeniesieniu zabudowy warsztatowej do komory bagażnika i zamontowaniu tylnej - 3 osobowej kanapy wraz z zagłówkami i pasami bezpieczeństwa w miejscu zdemontowanego wyposażenia. Powyższe spowodowało zmianę liczy miejsc z dwóch na pięć. Diagnosta określił pojazd jako specjalistyczny z przeznaczeniem pogotowie techniczne - warsztat. W oświadczeniu z 5 lutego 2013 r. właściciel wskazał, że samochód był zakupiony z 5 miejscami siedzącymi i wyposażeniem jak samochód osobowy. Organ dowodu z oględzin nie przeprowadził z uwagi na kradzież pojazdu. Natomiast uzyskał informację od Generalnego Importera na Polskę samochodów AUDI, że pojazd został wyprodukowany jako osobowy, pięciomiejscowy w II rzędach siedzeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00