Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 września 2016 r., sygn. I GSK 1937/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Ciechomska-Florek (spr.) Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia del. WSA Barbara Mleczko-Jabłońska Protokolant Ilona Szczepańska po rozpoznaniu w dniu 20 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 10 września 2014 r. sygn. akt I SA/Gd 598/14 w sprawie ze skargi E. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia 25 marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od E. Z. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w G. 1200 (tysiąc dwieście) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 10 września 2014 r., sygn. akt III SA/Gd 598/14 oddalił skargę E. Z. (skarżący), na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia 25 marca 2014 r. w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży na terytorium kraju samochodu osobowego. Sąd I instancji rozstrzygał w następującym stanie faktycznym i prawnym: Decyzją z dnia 25 marca 2014 r. Dyrektor Izby Celnej w G. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w G. z dnia 23 grudnia 20013 r. określającą skarżącemu zobowiązanie w podatku akcyzowym z tytułu pierwszej sprzedaży na terytorium kraju samochodu osobowego marki AUDI Q7.

W uzasadnieniu Dyrektor Izby Celnej wskazał, że skarżący działając w charakterze komisanta sprzedał na podstawie faktury VAT - marża nr [...]. przed pierwszą rejestracją na terytorium RP samochód marki AUDI Q7 o nr nadwozia [...] na rzecz A.. Organ odwoławczy przywołując treść przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm. dalej: u.p.a) zauważył, że w sprawie kwestią do rozstrzygnięcia było ustalenie zasadniczego przeznaczenia pojazdu AUDI Q7 i dokonanie jego klasyfikacji towarowej w oparciu o Scaloną Nomenklaturę Taryfową.

Zdaniem Dyrektora Izby Celnej zasadniczym przeznaczeniem samochodu AUDI Q7 jest przewóz osób, co potwierdza zgromadzony w sprawie materiał dowodowy a w szczególności oględziny samochodu. Obecny przy oględzinach pojazdu aktualny właściciel podał do protokołu informację, że ww. samochód nabył w stanie takim jak przedstawiony do oględzin a ciężarowy charakter pojazdu wynikał jedynie z dokumentów. Organ zauważył jednocześnie, że zmiany konstrukcyjne dokonane ww. pojeździe nie spowodowały, że pojazd osobowy uzyskał cechy właściwe dla pojazdu ciężarowego. W opinii organu odwoławczego nie dokonano w przedmiotowym samochodzie żadnych zmian, nadających pojazdowi charakter samochodu ciężarowego. Jednocześnie Dyrektor podkreślił, że klasyfikacji pojazdów dla celów poboru podatku akcyzowego nie dokonuje się na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Powyższe przepisy odnoszą się jedynie dla potrzeb rejestracji pojazdu, i nie mają zastosowania do ustalania podatku akcyzowego. Przepisy podatkowe są przepisami specyficznymi względem innych przepisów niepodatkowych. Organ podkreślił, że podatnikiem podatku akcyzowego przy sprzedaży komisowej jest komisant. Stosownie do art. 101 ust. 4 u.p.a. jeżeli sprzedaż samochodu osobowego powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z dniem wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania. Faktura wystawiona została w dniu 26 października 2010 r. zatem, uwzględniając brzmienie art. 21 par. 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa oraz art. 106 ust. 1 u.p.a. ostatnim dniem płatności akcyzy był dzień 25 listopada 2010r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00