Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 17 marca 2016 r., sygn. II GSK 2167/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Protokolant Ilona Szczepańska po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 2 czerwca 2014 r., sygn. akt III SA/Kr 274/14 w sprawie ze skargi J. Z. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od J. Z. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego kwotę 900 zł (dziewięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 2 czerwca 2014 r. sygn. akt III SA/Kr 274/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę J. Z. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2013 r. w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu 8 listopada 2012 r., w toku kontroli drogowej autobusu marki Mercedes-Benz, którym przedsiębiorca J. Z. (dalej powoływany również, jako: skarżący) wykonywał regularny przewóz osób na linii Osiek - Oświęcim stwierdzono, że autobus ten nie odpowiada wymaganym warunkom technicznym ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu, gdyż nie posiadał oznakowanych wyjść awaryjnych, bocznej tablicy kierunkowej, napisu określającego liczbę miejsc w pojeździe. Ponadto autobus był wyposażony tylko w jedną gaśnicę, a w okazanej przez kierowcę apteczce były tylko dwa bandaże, wata i plaster, przy czym ważność tych produktów, poza watą, skończyła się w 2009 r. Stwierdzono również, że doszło do naruszenia warunków wykonywania przewozu regularnego określonych w zezwoleniu poprzez wysadzenie dwóch pasażerek na Alei Tysiąclecia w Oświęcimiu koło Lodowiska w miejscu nieoznaczonym, jako przystanek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00