Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. I GSK 1519/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia del. WSA Lidia Ciechomska - Florek (spr.) Protokolant Agata Skorupska po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 24 kwietnia 2014 r. sygn. akt III SA/Po 1026/13 w sprawie ze skargi E. O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego i opłaty paliwowej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od E. O. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w P. kwotę 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia z 24 kwietnia 2014 r. w sprawie o sygn. akt III SA/Po 102613, oddalił skargę E. O. (skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] maja 2013 r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym oraz określenia zobowiązania w opłacie paliwowej za miesiące kwiecień, czerwiec oraz lipiec 2010 r.
Z uzasadnienia Sądu I instancji wynika, że w wyniku kontroli podatkowej ( w okresie od dnia [...] maja 2012r. do dnia [...] czerwca 2012r.) w przedsiębiorstwie E. O., prowadzącej [...], w zakresie podatku akcyzowego i opłaty paliwowej za okres od [...] stycznia 2010 r. do [...] grudnia 2010 r. ustalono, że [...] posiadało faktury związane z nabyciem oleju napędowego m.in. od spółek [...] oraz [...]. Dokumenty te nie odzwierciedlały rzeczywistego przebiegu transakcji. W odniesieniu do spółki [...] poczyniono następujące ustalenia:- spółka w kontrolowanym okresie nie była zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego, - nie można było ustalić miejsca prowadzenia działalności gospodarczej przez ww. spółkę, - w rzekomej siedzibie w P. znajdowało się mieszkanie prywatne, pod drugim adresem spółki (podanym w zgłoszeniu NIP-2) w Ś. znajdował się pustostan; również korespondencja skierowana na adres z KRS-u (widniejący również na umowie o współpracy handlowej) w P. została zwrócona przez pocztę z adnotacją, że przesyłki nie podjęto w terminie, - w ewidencji Urzędu Skarbowego w Ś. podmiot nie figurował - do urzędu wpłynęły wprawdzie zgłoszenia NIP-2 podpisane przez prezesa zarządu P. S., jednak w dniu [...] marca 2012 r. do tego urzędu wpłynęło zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R jako aktualizacja danych w zakresie zmiany właściwości organu podatkowego, a wezwany prezes zarządu nie dopełnił formalności. Według Krajowego Rejestru Sądowego siedziba spółki mieściła się w G. - spółka została wykreślona z ewidencji podatników podatku od towarów i usług przez Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w G. z dniem [...] października 2010r. ponieważ nie składała deklaracji i zeznań podatkowych, próby kontaktu ze spółką nie powiodły się, a jak wykazała kontrola przeprowadzona w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej w dniu [...] września 2010r., pod wskazanym adresem spółka nie prowadziła działalności gospodarczej, a z dniem [...] stycznia 2010 r. spółce cofnięto koncesję na obrót paliwami ciekłymi.