Wyrok NSA z dnia 12 maja 2016 r., sygn. II GSK 238/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Protokolant Ilona Szczepańska po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej F. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. z dnia 2 października 2014 r., sygn. akt I SA/Sz 551/14 w sprawie ze skargi F. K. na decyzję Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w S. z dnia [...] lutego 2014 r., nr [...] w przedmiocie przyznania płatności w pomniejszonej wysokości 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od F. K. na rzecz Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w S. 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w S., wyrokiem z dnia 2 października 2014 r., sygn. akt I SA/Sz 551/14, oddalił skargę F. K. na decyzję Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie przyznania płatności w pomniejszonej wysokości na 2013 rok.
Przedstawiając stan sprawy, Sąd I instancji wskazał, że F. K. (skarżący) w dniu [...] kwietnia 2013 r. złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich wraz z deklaracją pakietów rolnośrodowiskowych w ramach PROW 2007-2013 na rok 2013. Wniosek obejmował deklarację Pakietu 2. Rolnictwo ekologiczne, w wariancie 2.10 Uprawy sadownicze i jagodowe (w okresie przestawiania) na 2 działkach rolnych C i D o łącznej powierzchni 3,42 ha. Uprawą wskazaną w treści wniosku była jabłoń domowa. Na gruntach objętych wnioskiem skarżącego przeprowadzona została kontrola na miejscu (v. protokół kontroli z dnia [...] lipca 2013 r.), podczas której stwierdzono nieprawidłowości. W toku kontroli ustalono bowiem, że obsada drzew jabłoni domowych na działce rolnej D była niższa od minimalnej wymaganej obsady, która w przypadku tych drzew wynosi 125 sztuk/ha, co oznacza, że powinna wynosić 356 sztuk, przy uwzględnieniu granicy błędu wynoszącej 5% wymaganej obsady na powierzchni 3 ha. Ponadto, częściowo uprawa była w nieodpowiednim stanie agrotechnicznym, przykładowo rzędy, w których winny znajdować się sadzonki jabłoni były silnie porośnięte roślinnością "zagłuszającą" prowadzoną uprawę, co w znaczny sposób utrudniało czy wręcz uniemożliwiało dalszy rozwój i wzrost sadzonek.