Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 kwietnia 2016 r., sygn. I GSK 1214/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia NSA Marzenna Zielińska Protokolant starszy asystent sędziego Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 15 kwietnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej G.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 12 grudnia 2013 r. sygn. akt III SA/Po 431/13 w sprawie ze skargi L.H. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe w podatku akcyzowym oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 12 grudnia 2013 r. sygn. akt III SA/Po 431/13, oddalił skargę L.H. i G.W. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] stycznia 2013r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe w podatku akcyzowym.

Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, że zaskarżoną decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...] grudnia 2011 r., który w pkt 1 tej decyzji stwierdził o solidarnej odpowiedzialności osób trzecich - skarżących - wspólników rozwiązanej spółki cywilnej L. s. c. L.H., G.W. za zaległości podatkowe spółki z tytułu zobowiązania w podatku akcyzowym oraz odsetek, w pkt II stwierdził powstanie obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym w dniu 28 października 2008 r. z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki Toyota Land Crusier o nr nadwozia [...] przez powyższą spółkę cywilną oraz określił wysokość podstawy opodatkowania podatkiem akcyzowym (68.621,00 zł) i wysokość należnego podatku akcyzowego (9.332,00 zł). W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Dyrektor Izby Celnej stwierdził, że cechy spornego pojazdu i jego wyposażenie wskazują, że powinien zostać sklasyfikowany jako samochód osobowy w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym, objęty pozycją CN 8703, przeznaczony zasadniczo do przewozu osób. Organ odwoławczy uwzględnił pismo przedstawiciela Toyota w Polsce oraz dane z Systemu Wyceny Wartości Pojazdów EurotaxGlass’ s, z którego wynika, że dla standardowej wersji samochodu marki Toyota Land Crusier, rok produkcji 2004, poj. silnika 2982 cm3, wygenerowana wycena o numerze [...] potwierdziła, że został on wyprodukowany jako samochód osobowy i tak też powinien być klasyfikowany (5 miejsc siedzących, ABS, airbag kierowcy i pasażera, EBD, elektryczne podnoszenie szyb, komputer pokładowy, zamek centralny itd.). Organ stwierdził nadto, że samochód Toyota Land Crusier służyć może zarówno do przewozu towarów, jak i osób. Natomiast o przyjęciu, że sporny pojazd służy przede wszystkim do przewozu osób a nie towarów przeważyły m. in. następujące cechy: wyposażenie w dwa rzędy siedzeń, pasy bezpieczeństwa dla każdego z miejsc do siedzenia, sposób wykończenia wnętrza: tapicerka, uchwyty dla kierowcy i pasażerów oraz oświetlenie wewnętrzne, wyposażenie w manualną skrzynię biegów. Z materiału dowodowego wynika, że w pojeździe nie dokonywano zdanych zmian. Organ wyjaśnił też, że skarżący prowadzili działalność w formie spółki cywilnej od 29 grudnia 2005 r. do 1 kwietnia 2011 r. i w związku z tym przesłanka warunkująca przeniesienie odpowiedzialności za zaległość podatkową spółki cywilnej na nich (wspólników spółki cywilnej) została spełniona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00