Wyrok NSA z dnia 13 kwietnia 2016 r., sygn. I GSK 620/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski Protokolant starszy asystent sędziego Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej N. A. Z., A. Z. Spółka jawna w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 3 grudnia 2013 r. sygn. akt I SA/Bd 696/13 w sprawie ze skargi N. A. Z., A. Z. Spółka jawna w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od N. A. Z., A. Z. Spółka jawna w K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w T. 5400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z 3 grudnia 2013 r., sygn. akt I SA/Bd 696/13 oddalił skargę N. sp. j. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z 21 czerwca 2013 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:
Decyzją z [...] lipca 2012 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. określił skarżącej Spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za okres od sierpnia do grudnia 2004 r. oraz marzec, kwiecień i sierpień 2005 r. w kwocie 1 913 431 zł z tytułu sprzedaży oleju opałowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Stwierdził, iż sprzedaż przez Spółkę oleju opałowego nie została należycie udokumentowana, tj. oświadczenia złożone przez nabywców oleju opałowego, że uprawniające do zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego nabywane wyroby są przeznaczone do celów grzewczych, nie odzwierciedlają rzeczywistego przebiegu operacji gospodarczych, które miały dokumentować. Powyższe oznaczało, że kontrolowana jednostka utraciła, jako sprzedawca tego oleju, prawo do obniżenia stawki podatku akcyzowego od transakcji udokumentowanych ww. oświadczeniami.