Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 1 marca 2016 r., sygn. I GSK 1177/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia NSA Lidia Ciechomska- Florek Protokolant Michał Mazur po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 13 marca 2014 r., sygn. akt III SA/Po 284/13 w sprawie ze skargi S.M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie zwrotu podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od S.M. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w P. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 13 marca 2014 r. sygn. akt III SA/Po 284/13 oddalił skargę S.M. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie zwrotu zapłaconego podatku akcyzowego z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej po wznowieniu postępowania.
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia. Wnioskiem z dnia 17 lutego 2009 r. skarżący zwrócił się o zwrot podatku akcyzowego z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej piwa, dokonanej według dokumentu UDT z 18 lutego 2009 r., wypełnionego na podstawie faktury VAT WDT nr [...] z dnia 17 lutego 2009 r. Do wniosku załączono m. in. Kartę nr 3 UDT, fakturę VAT, dokument CMR, kserokopię zaświadczenia Urzędu Celnego w Opavie "o rejestracji podatku od piwa" przez podatnika J.A. wraz z tłumaczeniem z języka czeskiego, potwierdzenie płatności dokonanej przez J.A. wraz z tłumaczeniem oraz kartę produktu.
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 r. Naczelnik Urzędu Celnego w P. orzekł o zwrocie skarżącemu podatku akcyzowego w kwocie 1.555 zł. Następnie organ ten z pisma Wydziału ds. Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w P. CBŚ KGP z dnia 2 maja 2011 r. powziął informację o nieprawidłowościach w zakresie dostaw wewnątrzwspólnotowych dokonywanych przez skarżącego do Czech. Z dokumentu CMR wynika, że 2 palety z piwem dostarczyła do Czech firma M., tymczasem zeznania J.S. i kierowców jego firmy oraz zabezpieczona dokumentacja firmowa nie potwierdziła wykonania transportu na rzecz firmy J.A. w Czechach. W toku wznowionego postępowania podatkowego czeskie władze celne nie potwierdziły (w ramach Systemu Weryfikacji Przemieszczania Towarów MVS z zapłaconą akcyzą) otrzymanej ilości wyrobów akcyzowych oraz zapłaty akcyzy od towarów wymienionych w dokumencie UDT z 18 lutego 2009 r., a tym samym nie potwierdziły dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej. W związku z tym, organ I instancji stwierdził, że nie nastąpiło rzeczywiste przemieszczenie wyrobów z Polski do Czech i nie została uiszczona akcyza w państwie członkowskim przeznaczenia wyrobów akcyzowych. Przedłożone przez skarżącego dokumenty nie potwierdzały stanu faktycznego i nie dawały podstaw do dokonania zwrotu podatku akcyzowego. Skarżący nie wykazał też, że zwrot podatku nastąpił nie z jego winy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right