Wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2016 r., sygn. I GSK 468/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Pietrasz Protokolant Michał Mazur po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 24 października 2013 r. sygn. akt I SA/Kr 181/13 w sprawie ze skarg R. P. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...]; z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w K.; 2. odstępuje od zasądzenia od Dyrektora Izby Celnej w K. na rzecz R. P. kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w [a] wyrokiem z dnia 24 października 2013 r., sygn. akt I SA/Kr 181/13 oddalił skargi [a] [a] na decyzje Dyrektora Izby Celnej w [a] z dnia [a] r. Nr [a] , oraz z dnia [a] r. [a], w przedmiocie podatku akcyzowego.
Decyzjami z dnia [a] r. nr [a] , Naczelnik Urzędu Celnego w [a] [a] określił skarżącemu [a] [a] wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego, wyprodukowanych w [a] r. samochodów osobowych marki: [a] nr nadwozia [a] ; [a] nr nadwozia [a] ; [a] nr nadwozia [a] ; [a] nr nadwozia [a] ; [a]nr nadwozia [a] ; [a] nr nadwodzia [a] oraz samochodu osobowego marki [a] nr nadwozia [a] wyprodukowanego w [a] r.
W uzasadnieniu organ wskazał, że o zasadniczym przeznaczeniu pojazdu decydował producent, gdyż to on tworzy konstrukcję pojazdu zgodną z normami bezpieczeństwa, przepisami o ruchu drogowym itp., która to konstrukcja ma odpowiadać określonemu przeznaczeniu pojazdu. Organ podał, że w postępowaniu nie stwierdzono dokonania trwałych zmian konstrukcyjnych pojazdów, które mogłyby skutkować zmianą klasyfikacji od czasu wyprodukowania spornych pojazdów do chwili przemieszczenia z terytorium [a] na terytorium Polski. Odwracalność dokonanych w ww. samochodach przeróbek miała jedynie charakter tymczasowy. Wskazał również, że dla prawidłowego zaklasyfikowania podstawowe znaczenie miał fakt, że ww. pojazdy opuściły fabrykę producenta jako pojazdy przeznaczone konstrukcyjnie do przewozu osób i takimi pozostawały przez cały okres użytkowania. Pojazdy te w momencie nabycia wewnątrzwspólnotowego spełniały wymagania samochodów osobowych, określone w Notach wyjaśniających do pozycji CN 8703.