Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2016 r., sygn. II FSK 3300/14
Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Protokolant Aleksandra Kramek, po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 11 czerwca 2014 r. sygn. akt I SA/Kr 202/14 w sprawie ze skargi E. sp. z o.o. z siedzibą w K. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 8 października 2013 r. nr IBPBI/2/423-823/13/PC w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz E. sp. z o.o. z siedzibą w K. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 czerwca 2014 r. sygn. akt I SA/Kr 202/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu skargi E. sp. z o.o. z siedzibą w K. (dalej jako "Spółka"), uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach) z dnia 8 października 2013 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Przedstawiając w uzasadnieniu wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży majątku przejętego w wyniku likwidacji spółki kapitałowej.
We wniosku został opisany następujący stan faktyczny.
Spółka jest właścicielem 100% udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako "Spółka X"), zajmującej się przede wszystkim działalnością górniczą w ramach prowadzonego zakładu górniczego. Obecnie planowana jest likwidacja Spółki X. Spółka zakłada, że nabędzie wówczas wszystkie jej składniki majątkowe. W majątku Spółki X znajdować się będą przede wszystkim grunty, a dodatkowo środki trwałe - samochody lub/i maszyny. Na ten moment Spółka nie jest w stanie dokładnie wskazać składników majątkowych, które będą własnością Spółki X w chwili likwidacji. Nie chce również przesądzać, czy i ewentualnie, które składniki majątku zostaną zbyte w trakcie postępowania likwidacyjnego. Spółka zakłada, że wartość majątku Spółki X na dzień jej likwidacji będzie większa od wydatków poniesionych przez Spółkę na nabycie lub objęcie jej udziałów. Wycena poszczególnych składników majątkowych stanowiących własność Spółki X zostanie przygotowana przez rzeczoznawcę na potrzeby przeprowadzanego postępowania likwidacyjnego. Po likwidacji Spółki X i przejęciu składników jej majątku Spółka:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right