Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2016 r., sygn. I FSK 1821/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (spr.), Sędzia WSA (del.) Alojzy Skrodzki, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Produkcyjno Usługowo Handlowego "S." sp. j. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 grudnia 2013 r., sygn. akt III SA/Gl 1218/13 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno Usługowo Handlowego "S." sp. j. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 26 marca 2013 r., nr [...] [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca do grudnia 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Przedsiębiorstwa Produkcyjno Usługowo Handlowego "S." sp. j. w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 5400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 11 grudnia 2013 r., sygn. akt III SA/Gl 1218/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Przedsiębiorstwa Produkcyjno Usługowo Handlowego "S." w S. (zwaną dalej: "Spółką" lub "stroną skarżącą") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 26 marca 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. W uzasadnieniu tego wyroku Sąd I instancji wskazał, że zaskarżoną decyzją z 26 marca 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej w K., po rozpatrzeniu odwołań Spółki, utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Skarbowego w C. z 9 listopada 2012 r. wydane w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od czerwca do grudnia 2005 r. Dyrektor Izby Skarbowej zgodził się bowiem z oceną organu I instancji, że skarżąca Spółka nie dokonała na rzecz swojego włoskiego kontrahenta, tj. G. S.R.L. (dalej "G."), wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej "WDT"). Zebrane w sprawie dowody nie potwierdzają otrzymania towarów przez firmę G., wskazaną w wystawionych fakturach, a skarżąca Spółka nie przedstawiła innych dowodów na to, że ujęte w zakwestionowanych fakturach towary zostały wywiezione z kraju i dostarczone do nabywcy, co wynika również z informacji uzyskanych od włoskich organów podatkowych. Za taką oceną spornych transakcji przemawiają też ustalenia dokonane w zakresie przewozu towarów, obrotu dokumentami CMR w Spółce, zeznania właścicieli firm przewozowych, ale też pracowników Spółki oraz M.M. - rzekomego reprezentanta firmy G.. Organ ten stwierdził także, że Spółka mogła mieć świadomość, że transakcje te stanowią nadużycie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00