Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 27 lipca 2016 r., sygn. II FSK 4120/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Stanisław Bogucki (sprawozdawca), Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 27 lipca 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 1 października 2014 r. sygn. akt I SA/Gl 1527/13 w sprawie ze skargi K. D. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2013 r. nr IBPB II/2/415-457/13/MZa w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 1 października 2014 r. o sygn. I SA/Gl 1527/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach - po rozpoznaniu sprawy ze skargi K. D. (dalej: wnioskodawca lub skarżący) na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów (dalej: organ lub Dyrektor IS) z dnia 26 lipca 2013 r. o nr IBPBII/2/415-457/13/MZa w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych (1) uchylił zaskarżoną interpretację; (2) zasądził od organu na rzecz skarżącego kwotę 457 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. Jako podstawę prawną powołano art. 146 § 1 i art. 200 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.; dalej: p.p.s.a.). Wyrok jest dostępny (podobnie jak inne powoływane w uzasadnieniu orzeczenia) na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/.
2. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi (przedstawiony przez WSA w Gliwicach).
2.1. Przedstawiając w uzasadnieniu wyroku przebieg postępowania WSA w Gliwicach podał, że we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego skarżący przedstawił zdarzenie przyszłe wskazując, że będzie wspólnikiem w spółce jawnej (dalej: spółka osobowa), a następnie wystąpi z tej spółki oraz że spółka osobowa zostanie zlikwidowana. Wystąpienie polegało będzie na wypowiedzeniu przez wnioskodawcę umowy spółki oraz późniejszej zmianie tej umowy poprzez wykreślenie wnioskodawcy z grona wspólników i nastąpi za wynagrodzeniem w formie niepieniężnej. W ramach wynagrodzenia skarżący otrzyma akcje spółki komandytowo - akcyjnej, które zostały odpłatnie nabyte przez spółkę osobową (dalej: akcje nabyte) lub też objęte przez tę spółkę w zamian za wkład niepieniężny (dalej: akcje objęte). Otrzymane w ten sposób składniki majątkowe skarżący zbędzie w sposób odpłatny na rzecz spółki osobowej w celu ich umorzenia (umorzenie dobrowolne). W tak zakreślonych okolicznościach faktycznych skarżący zwrócił się z pytaniem, w jaki sposób powinien ustalić koszt uzyskania przychodu w przypadku dobrowolnego umorzenia akcji nabytych, a w jaki - w przypadku akcji objętych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right