Wyrok NSA z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. I FSK 53/15
Już jednorazowe wykonanie czynności opodatkowanej pozwala zagranicznej spółce odliczyć podatek naliczony z tytułu wydatków poniesionych na prowadzenie działalności w Polsce.
Gazeta Prawna nr 215/2016
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (spr.), Sędzia del. WSA Bożena Dziełak, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 24 września 2014 r. sygn. akt I SA/Gd 889/14 w sprawie ze skargi F. D. G. S. L. Spółka z o. o. Oddział w Polsce na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz F. D. G. S. L. Spółka z o. o. Oddział w Polsce kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 24 września 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, w sprawie o sygn. akt I SA/Gd 889/14, działając na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 718), dalej: p.p.s.a., uwzględnił skargę F. D. G. S. L. Sp. z o.o. Oddział w P. (dalej: spółka lub skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w B., dalej: organ) z dnia 25 kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi
Spółka wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług, wskazując, że jako spółka prawa irlandzkiego prowadzi działalność gospodarczą m. in. w zakresie świadczenia usług księgowych dla podmiotów z Unii Europejskiej. Na terytorium Polski działalność ta prowadzona jest w formie oddziału przedsiębiorcy zagranicznego. Do kwietnia 2009 r. spółka wykonywała usługi księgowe wyłącznie na rzecz klientów mających siedziby na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, innych niż Polska. Sprzedaż była dokonywana z zastosowaniem irlandzkiego NIP spółki i nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Począwszy od kwietnia 2009 r. spółka świadczy usługi księgowe także na rzecz polskich podmiotów, opodatkowując je podatkiem od towarów i usług, a cała sprzedaż jest fakturowana przy użyciu polskiego NIP. Dla celów prowadzonej działalności spółka ponosi w Polsce wydatki związane z tą działalnością. Powołując się na wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 czerwca 2010 r., I FSK 859/10 i I FSK 860/10, zapadłe w sprawach zainicjowanych jej wnioskami o wydanie interpretacji indywidualnych - spółka podniosła, że w sytuacji, gdy podatnik na terytorium Polski dokonuje jedynie zakupów, a nie dokonuje czynności opodatkowanych wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j.: Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, ze zm.), dalej: ustawa o VAT, traktowany jest jako konsument ponoszący ekonomiczny ciężar podatku, nawet jeśli zakupy miały związek z działalnością gospodarczą, ale wykonywaną wyłącznie poza granicami kraju. Jednocześnie, w świetle art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, z zasady neutralności podatku VAT i jego terytorialności wynika, iż jeżeli podatnik chce skorzystać na danym terytorium z prawa do odliczenia podatku naliczonego, to na tymże terytorium musi wykazać też podatek należny. Spółka wyjaśniła przy tym, że stan faktyczny podany we wnioskach, których dotyczą ww. wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego, różni się od okoliczności podanych w aktualnym wniosku tylko tym, że w lutym 2008 r. spółka obciążyła swojego pracownika z tytułu skorzystania z usług taksówkowych na cele prywatne i udokumentowała tę transakcję fakturę VAT zawierającą polski NIP, a podatek należny z tego tytułu został wykazany w deklaracji VAT-7 za luty 2008 r.