Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 9 września 2016 r., sygn. I FSK 2115/15
Usługi tj. rejsy polegające na wędkowaniu na morzu, stanowią usługę kompleksową i winny być opodatkowane stawką 23%
Teza od Redakcji
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA del. Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 26 sierpnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 29 lipca 2015 r. sygn. akt I SA/Sz 717/15 w sprawie ze skargi A. T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 30 kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od lutego do grudnia 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. T. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 600 zł (słownie: sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania administracyjnego.
1.1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę A. T. (skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 30 kwietnia 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od lutego do grudnia 2013 r.
1.2. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że w efekcie stwierdzonych
w trakcie kontroli podatkowej nieprawidłowości w zakresie rozliczania VAT za poszczególne miesiące 2013 r., decyzją z 5 lutego 2015 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w K. dokonał rozliczenia skarżącemu podatku za wskazany okres. Istotą rozstrzygnięcia organu było stanowisko, że wykonywane przez podatnika usługi tj. rejsy polegające na wędkowaniu na morzu, stanowią usługę kompleksową i winny być opodatkowane stawką 23%, a nie 8%, jak chce tego skarżący.
1.3. Po rozpoznaniu odwołania, decyzją z 30 kwietnia 2015 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. Wskazał, że skarżący prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Transport Morski A. T., w 2013 r. świadczył dla klientów indywidualnych usługi rejsów wędkarskich opodatkowując je stawką 8% VAT. Podczas rejsów wędkarskich, trwających przeważnie 8 do 15 godzin, jacht motorowy wypływał z portu w K. w morze, tam następował połów ryb i powrót do portu. W trakcie rejsów wędkarskich serwowano uczestnikom poczęstunek (kiełbasa na gorąco, kawa i herbata oraz fasolka po bretońsku - przy dłuższych rejsach). Skarżący zapewniał uczestnikom rejsu także opłaty portowe, komplet ubezpieczeń oraz sprzęt wędkarski, który był na wyposażeniu jachtu. Organ odwołał się do słownikowych definicji pojęć "transportu morskiego" i "transportu pasażerskiego" oraz do art. 83 ust. 3 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm. dalej jako ustawa o VAT). Nie zgodził się z twierdzeniem podatnika, że świadczone usługi należy zaliczyć do usług transportu morskiego o symbolu PKWiU 50.10.1. bowiem celem usług wykonywanych przez podatnika nie jest wyłącznie przemieszczanie osób. Oprócz przewozu, w skład usługi wchodzą: ubezpieczenie, opłaty portowe, poczęstunek, postój połączony z oczekiwaniem na klienta podczas wędkowania. Jako organizator rejsu, skarżący zapewniał uczestnikom sprzęt niezbędny do wędkowania. Analiza przedmiotowych usług wskazuje, że głównym ich celem jest zapewnienie pasażerom wypoczynku i relaksu na morzu. Z perspektywy nabywcy najistotniejszym elementem jest rekreacja rozumiana jako możliwość wędkowania. Organizację wypraw w celu połowu ryb należy traktować kompleksowo. Istotą świadczenia dla nabywcy nie jest rejs, a dokonanie połowu ryb. Wobec tego transport osób do miejsca gdzie będzie uprawiane wędkowanie, stanowi jedynie usługę pomocniczą, która jest środkiem do realizacji usługi zasadniczej, jaką jest umożliwienie wędkowania (lub nurkowania). Świadczone przez podatnika usługi - rejsy wędkarskie, powinny więc być opodatkowane 23 % stawką podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a ust. 1 ustawy o VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right