Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 12 maja 2016 r., sygn. II FSK 878/14
Wyjątek ustanowiony w art. 2 ust. 2 u.p.o.l. należy wykładać w ten sposób, że jeżeli w posiadaniu przedsiębiorcy są użytki rolne lub lasy, to, co do zasady, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, chyba że na prowadzenie działalności gospodarczej nie są zajęte, a nie są zajęte wtedy, gdy pomimo posiadania ich przez przedsiębiorcę są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem klasyfikacyjnym, a więc na działalność rolną lub leśną.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia WSA del. Marta Waksmundzka-Karasińska (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "R. " Spółki z o.o. z siedzibą w N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 11 grudnia 2013 r., sygn. akt I SA/Bk 468/13 w sprawie ze skargi "R. " Spółki z o.o. z siedzibą w N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia 12 lipca 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2009 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 grudnia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (sygn. akt I SA/Bk 468/13) oddalił skargę R. sp. z o.o. w N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia 12 lipca 2013 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2009 r.
Ze stanu sprawy przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że spółka zadeklarowała na podatek od nieruchomości za 2009 r. grunty, stanowiące działki o nr [...], o łącznej powierzchni 76 000 m² jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Spółka uregulowała podatek wynikający ze złożonej deklaracji. Skarżąca w dniu 22 grudnia 2010 r., złożyła korektę deklaracji na podatek od nieruchomości za 2009 r. wskazując, że powyższe grunty o łącznej powierzchni 7,46 ha dotychczas były błędnie deklarowane jako podlegające podatkowi od nieruchomości. Grunty te są sklasyfikowane jako użytki rolne, a z uwagi na fakt, że nie jest na nich wykonywana żadna działalność gospodarcza (nie są zajęte na prowadzenie takiej działalności), powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem rolnym. Postanowieniem z dnia 3 stycznia 2011 r. Wójt Gminy J. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie określenia spółce zobowiązania w tym podatku. Po ponownym rozpoznaniu sprawy, decyzją z dnia 31 sierpnia 2011 r., określono skarżącej zobowiązanie w podatku w kwocie 55 204 zł (kwota ta pokrywała się z pierwotnie deklarowaną przez podatnika). Samorządowe Kolegium Odwoławcze zaskarżoną do Sądu decyzją utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Kolegium wskazało, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwala na stwierdzenie, że sporne działki, są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, a w konsekwencji, mimo że sklasyfikowane w ewidencji jako użytki rolne, powinny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości. Organ odwoławczy wskazał, że z przeprowadzonych w dniu 10 sierpnia 2011 r. oględzin spornych nieruchomości wynika, że cały teren jest porośnięty drzewami i wysoką trawą i obecnie nie są tam prowadzone żadne roboty budowlane, to jednak: cały teren jest ogrodzony metalowym płotem, na nieruchomości znajdują się niedokończone budynki (niektóre zadaszone), teren jest wyposażony w instalacje wodociągowo-kanalizacyjną, w wielu miejscach widoczne są pręty zbrojeniowe i "zaczątki konstrukcji, na terenie występują ślady przemieszczania mas ziemnych. Zdaniem organu powyższe w powiązaniu ze zgromadzoną dokumentacją architektoniczno - budowlaną pozwala na przyjęcie, że podatnik wydzielił na potrzeby inwestycji teren działek oraz rozpoczął inwestycję w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Opodatkowaną nieruchomość należy więc uznać za faktycznie wyłączoną z produkcji rolnej.