Wyrok NSA z dnia 22 kwietnia 2016 r., sygn. I FSK 1748/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 22 kwietnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 3 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Po 153/14 w sprawie ze skargi A. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 14 listopada 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od A.S. na rzecz Ministra Finansów kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 3 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Po 153/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie ze skargi A.S. (dalej jako: "skarżący") uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 14 listopada 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynikało, że wnioskiem z dnia 14 sierpnia 2013 r. skarżący wystąpił do Dyrektora Izby Skarbowej w P. - upoważnionego przez Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek.
Wnioskodawca wskazał, że w 1988 r. wspólnie z żoną kupił grunt we wsi G. , gmina [...]. Oświadczył, że wspólnie z żoną mieli zamiar wybudowania na zakupionym gruncie domu mieszkalnego (był zatwierdzony projekt na siedlisko), ale z braku środków finansowych nie zrealizowali tego planu. Wnioskodawca wyjaśnił, że na całej powierzchni zakupionego gruntu rolnego został utworzony sad aroniowy, który istnieje nadal. Wnioskodawca wraz z żoną wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne do 2000-2001 r. W tym czasie ze względu na słaby stan zdrowia oboje małżonkowie przeszli na rentę. Gospodarstwo rolne od tego momentu zostało w całości oddane w dzierżawę. W 2005 r. z inicjatywy Gminy nastąpiła zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i na powierzchni 4.075 m² grunt rolny stał się gruntem pod zabudowę o symbolach 1MJ/M2, tj. zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna lub zabudowa zagrodowa a pozostały grunt jest nadal jako rolny. Ponadto oświadczył, że z inicjatywy jego i jego żony odrolniony teren został w 2011 r. podzielony przez geodetę na 6 działek budowlanych o powierzchni od 660 m² do 964 m², z jednoczesnym wydzieleniem działki na zasadzie służebności drogowej (dojazd konieczny od działek budowlanych 3 szt. w drugiej linii zabudowy). Wnioskodawca zaznaczył, że podział miał miejsce prawie 2 lata temu i od tego momentu wspólnie z żoną próbowali, lecz bezskutecznie, sprzedać te 6 działek budowlanych, które na dzień złożenia wniosku nie są uzbrojone. Dodatkowo wnioskodawca poinformował, że jego małżeństwo zostało rozwiązane przez Sąd Okręgowy w P. Wydz. [...] w 2001 r., lecz do chwili obecnej wnioskodawca i jego była żona nie wystąpili z wnioskiem o podział majątku i gospodarstwo rolne oraz odrolnione 6 działek są własnością wnioskodawcy oraz jego żony byłej w częściach równych po połowie. Wobec braku następcy podatnik wraz z żoną zmuszeni są sprzedać wszystkie nieruchomości, w tym także gospodarstwo rolne.