Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2016 r., sygn. II FSK 3042/13

Zagadnienie wstępne w rozumieniu art. 201 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej ma charakter materialnoprawny i dopiero jego rozstrzygnięcie przez inny organ lub sąd pozwala na merytoryczne zakończenie prowadzonego postępowania podatkowego. Zależność ta ma charakter związku bezpośredniego. Przedmiotem zagadnienia wstępnego nie mogą być ustalenia faktyczne.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Anna Dumas, Sędzia WSA (del.) Barbara Rennert (sprawozdawca), Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 czerwca 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 3216/12 w sprawie ze skargi M.I. i A.W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 25 września 2012 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie podatku od nieruchomości za 2011 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. I. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 czerwca 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 3216/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. I. i A. W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 25 września 2012 r. nr ... w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Prezydent ... postanowieniem z 3 kwietnia 2012 r. odmówił M. I. i A. W. zawieszenia postępowania podatkowego dotyczącego ustalenia wysokości podatku od nieruchomości na rok 2011 r., wskazując w uzasadnieniu, iż skarżące wniosły o zawieszenie postępowania podatkowego dotyczącego podatku od nieruchomości za 2011 r. do czasu rozstrzygnięcia przez WSA w Warszawie ich skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z 17 stycznia 2012 r. dotyczącą podatku od tej samej nieruchomości na 2010 r. W zażaleniu na powyższe postanowienie skarżące podniosły, że skarga złożona do WSA w Warszawie na ww. decyzję SKO jest przesłanką do zawieszenia postępowania, gdyż dotyczy rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego a nie faktycznego. Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowieniem z 25 września 2012 r. utrzymało w mocy postanowienie organu pierwszej instancji, stwierdzając że art. 201 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) - dalej: "Ordynacja podatkowa" zawiera obligatoryjne przesłanki zawieszenia postępowania i w razie zaistnienia jednej z nich organ podatkowy wydaje z urzędu postanowienie o zawieszeniu postępowania. SKO wyjaśniło, że przesłanka obligatoryjnego zawieszenia wystąpi wówczas, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Chodzi więc o zagadnienie prejudycjalne, wstępne, które - co do zasady - ma charakter materialnoprawny, choć nie można wykluczyć, że zagadnienie wstępne będzie dotyczyło istotnej dla sprawy kwestii formalnoprawnej. Zdaniem SKO wymiar podatku od nieruchomości na 2010 r. za nieruchomość skarżących nie pozostaje w żadnym związku z ustaleniem wysokości tego podatku na rok następny, czyli 2011.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00