Wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2016 r., sygn. II FSK 2881/13
Jeżeli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania w przepisie definiującym należności licencyjne nie wymienia należności z tytułu korzystania z oprogramowania komputerowego, to należności te nie są opodatkowane podatkiem „u źródła” w Polsce. Oznacza to, że wynagrodzenie za oprogramowanie, wypłacane m.in. zagranicznym kontrahentom z Niemiec, Irlandii, USA i Wielkiej Brytanii, nie jest należnością licencyjną i nie ma konieczności pobierania od niego podatku „u źródła”.
Monitor Księgowego nr 8/2016
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędzia NSA Andrzej Jagiełło, Sędzia NSA Jerzy Płusa, Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 czerwca 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 3451/12 w sprawie ze skargi K. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 8 sierpnia 2012 r. nr IPPB5/423-372/12-4/PS w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 czerwca 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 3451/12, po rozpoznaniu skargi K. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: "wnioskodawczyni", "spółka"), uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 sierpnia 2012 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
2. Sąd pierwszej instancji wskazał, że spółka we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przedstawiła następujący stan faktyczny: wnioskodawczyni zajmuje się działalnością marketingową i promocyjną, w ramach której dokonuje zakupów programów komputerowych od spółek posiadających siedzibę m.in. na terenie Irlandii. Posiada odpowiednie certyfikaty rezydencji sprzedawców, potwierdzające, że ich siedziby znajdują się poza terytorium Polski. Wśród nabywanych programów komputerowych wnioskodawczyni wyróżniła m.in.: