Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2015 r., sygn. I OSK 1378/14
Jednakowe rezultaty interpretacji otrzymane wg tych trzech typów dyrektyw niebywale wzmacniają uzyskany rezultat wykładni i taka sytuacja winna być typowa w każdym przypadku poprawnie przeprowadzonej legislacji. Różnice rezultatów wykładni językowej, systemowej i funkcjonalnej wymagają podjęcia decyzji o pierwszeństwie któregoś z nich.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maciej Dybowski (spr.), Sędzia NSA Irena Kamińska, Sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz, Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Chustecka, po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 13 marca 2014 r. sygn. akt II SA/Ke 106/14 w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...]. w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz M. G. kwotę 90 (dziewięćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 marca 2014 r. sygn. akt II SA/Ke 106/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] grudnia 2013 r. znak [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego: I. uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji; II. stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku.
Wyrok ów zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (dalej Kolegium, SKO bądź organ odwoławczy) decyzją z dnia [...] grudnia 2013 r. znak [...] (dalej decyzja z [...] grudnia 2013 r.) utrzymało w mocy wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta S. (dalej Prezydent bądź organ I instancji) decyzję z dnia [...] listopada 2013 r. znak [...] (dalej decyzja z [...] listopada 2013 r.) o odmowie przyznania M. G. (dalej skarżąca bądź wnioskodawczyni) prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad ojcem J. J. (dalej ojciec).