Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2015 r., sygn. I OSK 763/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maciej Dybowski sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.) sędzia del. WSA Jerzy Bortkiewicz Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Chustecka po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Skarbu Państwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 grudnia 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 1625/13 w sprawie ze skargi M. Z.-R., M. Z.-P. i T. F. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Ministra Skarbu Państwa solidarnie na rzecz M. Z.-R., M. Z.-P. i T. F. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 3 grudnia 2013 r., sygn. akt I SA/Wa 1625/13, w pkt 1. uchylił decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] oraz decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty; w pkt 2 stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; w pkt 3 zasądził od Ministra Skarbu Państwa na rzecz skarżących M. Z.-R., M. Z.P. i T. F. solidarnie kwotę 457 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Wnioskami z dnia 26 listopada 2008 r. M. Z.-R, M. Z.-P. i T. F. wystąpiły do Wojewody Mazowieckiego o potwierdzenie prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości przez T. Z. w miejscowości D. Do ww. wniosku dołączono tłumaczenie z języka litewskiego "Arkusza danych dotyczącego przewidzianego do zajęcia na rzecz reformy rolnej majątku, który był własnością T. Z., s. T. i znajduje się w byłym powiecie Ś. w byłej gminie D.". W dokumencie tym, w rubryce nr 5 widnieje informacja, że T. Z. o dniu 3 kwietnia 1922 r. nabył dwór D. o pow. ok. 200 ha od matki T. Z. oraz Dwór G. o pow. ok. 68 ha w ramach darowizny od A. F.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00