Wyrok NSA z dnia 28 lipca 2015 r., sygn. II OSK 3118/13
Cudzoziemcy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary /spr./ Sędziowie sędzia NSA Anna Łuczaj sędzia del. WSA Katarzyna Golat Protokolant asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 września 2013 r. sygn. akt IV SA/Wa 370/13 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 1) oddala skargę kasacyjną; 2) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 16 lipca 2013 r., sygn. akt IV SA/Wa 2521/12, oddalił skargę M. K. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
M. K. w dniu 1 grudnia 2011 r. wystąpił do Wojewody Zachodniopomorskiego z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, motywując go faktem kontynuowania studiów stacjonarnych na terytorium Polski.
Wojewoda Zachodniopomorski decyzją z [...] marca 2012 r. odmówił wnioskodawcy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Powodem tej decyzji było ustalenie, że cudzoziemiec nie posiada wystarczających środków finansowych w zakresie określonym obowiązującymi w tym względzie przepisami prawa, tj. ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 264, poz. 1573) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2009 r. w sprawie minimalnych kwot, jakie powinni posiadać cudzoziemcy podejmujący lub kontynuujący studia oraz prowadzący badania naukowe na pokrycie kosztów utrzymania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i powrotu oraz dokumentów, które mogą potwierdzić możliwość uzyskania takich środków (Dz. U. z 2009 r., Nr 222, poz. 1766). Ponadto z dokumentacji sprawy wynika, że cudzoziemiec nie zaliczył roku studiów i nie uzyskał warunkowego wpisu na następny rok lub semestr studiów. W tym stanie rzeczy organ pierwszej instancji, zgodnie z postanowieniami art. 57 ust. 1 pkt 1 i art. 57 ust. 1a u.c., zobowiązany był wydać w przedmiotowej sprawie decyzję odmowną.