Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2015 r., sygn. II OSK 818/14
Naruszenie prawa materialnego, jak i naruszenie przepisów postępowania, może przejawiać się w dwóch różnych formach tj. w postaci błędnej wykładni lub niewłaściwym zastosowaniu określonego przepisu. Błędna wykładnia prawa polega na nieprawidłowym odczytaniu treści prawa, bądź na zastosowaniu prawa uchylonego. Niewłaściwe zastosowanie prawa może polegać na błędnej subsumcji tj. podciągnięciu stanu faktycznego pod niewłaściwy przepis.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj /spr./ Sędziowie: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia del. WSA Mirosław Wincenciak Protokolant: asystent sędziego Agnieszka Chorab po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2015r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Marszałka W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 listopada 2013 r. sygn. akt VII SA/Wa 1884/13 w sprawie ze skargi Marszałka W. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie nakazania wykonania określonych robót budowlanych oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 listopada 2013r., sygn. akt VII SA/Wa 1884/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Marszałka Województwa Opolskiego na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2013r., znak: [...] w przedmiocie nakazania wykonania określonych robót budowlanych.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że Opolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...] maja 2013 r., na podstawie art. 78 ust. 1 w związku z art. 83 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267), po zakończeniu prac komisji do ustalenia przyczyn i okoliczności katastrofy stopnia wodnego z piętrzeniem, zlokalizowanego na działce nr [...] w km 17+400 rzeki Osobłogi w miejscowości Rzepce, gm. Głogówek, oraz określenia zakresu czynności niezbędnych do likwidacji zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia w celu uporządkowania miejsca terenu katastrofy i zabezpieczenia stopnia wodnego - do czasu wykonania robót budowlanych doprowadzających do właściwego stanu - nałożył na Marszałka Województwa Opolskiego obowiązek wykonania, w terminie do dnia 31 maja 2013 roku, następujących robót budowlanych: usunięcia z koryta rzeki zniszczonej, stalowej konstrukcji jazu, blokującej swobodny przepływ wody; zabezpieczenia poszur jazu narzutem kamiennym na długości co najmniej pięciu metrów w celu zapobieżenia dalszej erozji dna rzeki; usunięcia betonowej płyty zalegającej w korycie rzeki poniżej budowli piętrzącej. Organ wskazał, że w dniu 25 marca 2013 r. wpłynęło pismo Dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu, informujące o prawdopodobnej katastrofie budowlanej stopnia wodnego na rzece Osobłogi w miejscowości Rzepce.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right