Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2015 r., sygn. I OSK 1922/15
W sytuacji, kiedy skarga kasacyjna zarzuca naruszenie prawa materialnego oraz naruszenie przepisów postępowania, co do zasady w pierwszej kolejności rozpoznaniu podlega zarzut naruszenia przepisów postępowania.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Wiśniewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędzia del. WSA Wojciech Jakimowicz Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 stycznia 2015 r. sygn. akt I SA/Wa 2057/14 w sprawie ze skargi T. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania specjalnego zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 28 stycznia 2015 r., sygn. akt I SA/Wa 2057/14 oddalił skargę T. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2014 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania specjalnego zasiłku celowego.
W uzasadnieniu powyższego wyroku zawarto następujące ustalenia faktyczne i ocenę prawną:
T. G. pismem z dnia [...] lutego 2014 r. wniosła o przyznanie świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej w formie specjalnego zasiłku celowego na refundację zakupu leków, nie podając wysokości wnioskowanego świadczenia. Do wniosku skarżąca nie dołączyła również faktur za poniesione wydatki.
Prezydent W., na podstawie art. 3 ust. 3, art. 4, art. 8 ust. 1 pkt 3, art. 41 pkt 1, art. 106 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2013 r. poz. 182 ze zm., zwanej dalej "ustawą") decyzją z dnia [...] marca 2014 r., nr [...] odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia w formie specjalnego zasiłku celowego.
W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że z przeprowadzonego w dniu [...] marca 2014 r. wywiadu środowiskowego wynika, iż wnioskodawczyni mieszka w dwupokojowym lokalu wchodzącym w skład mieszkaniowego zasobu Dzielnicy Ś. z pełnoletnim synem, prowadzi jednak samodzielne gospodarstwo domowe. Nie ustalono, czy może uzyskiwać pomoc od syna, bowiem był on nieobecny podczas wywiadu. Mieszkanie składa się z kuchni z dostępem do naturalnego oświetlenia, przedpokoju i łazienki. Wyposażone jest w centralne ogrzewanie, energię elektryczną, gaz ziemny, zimną i centralną ciepłą wodę oraz kanalizację. Dochodem T. G. jest renta w wysokości [...] zł wypłacana przez ZUS. Jest ona osobą długotrwale chorą i niepełnosprawną. W czasie wywiadu środowiskowego wnioskodawczyni nie udzieliła informacji o wysokości opłat za czynsz, energię elektryczną, gaz ziemny oraz dodatku mieszkaniowym. Ponadto nie wyraziła zgody na wypełnienie oświadczenia o stanie majątkowym oraz na oględziny mieszkania, a drzwi do dwóch pokoi i łazienki były zamknięte.