Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2015 r., sygn. I OSK 721/14
Kontroli sądowej podlega samo uzasadnienie decyzji uznaniowej z punktu widzenia powiązania ustaleń faktycznych z rekonstruowaną normą prawną oraz z wyrażeniami normatywnymi, określającymi przesłanki aktualizacji upoważnienia do decyzji uznaniowej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Ewa Dzbeńska Sędziowie NSA Maciej Dybowski del. WSA Agnieszka Miernik (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 5 grudnia 2013 r. sygn. akt II SA/Lu 388/13 w sprawie ze skargi Z. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie specjalistycznych usług opiekuńczych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 5 grudnia 2013 r. sygn. akt II SA/Lu 388/13, na skutek skargi Z. W., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z [...] marca 2013 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy Niemce z [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie specjalistycznych usług opiekuńczych.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał następujący stan faktyczny i prawny:
Wójt Gminy Niemce decyzją z [...] stycznia 2013 r. w pkt 1 przyznał Z. W. świadczenie niepieniężne z pomocy społecznej w formie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi świadczonych w miejscu zamieszkania przez Stowarzyszenie [...] od 14 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. w wymiarze 2 dni w tygodniu po 3 godziny dziennie (z wyłączeniem sobót, niedziel i dni świątecznych); w pkt 2 określono odpłatność za ww. usługi opiekuńcze w wysokości 3% kosztu usługi za 1 godzinę, tj. 0,52 zł, wskazując, że w tej części koszt usług ponosi Z. W.; w pkt 3 określono natomiast zakres przedmiotowy usług, tj.: uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia; pielęgnacja - jako wspieranie procesu leczenia oraz pomoc mieszkaniowa.