Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 maja 2015 r., sygn. I OSK 2540/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędzia del. WSA Tadeusz Lipiński Protokolant starszy asystent sędziego Justyna Żurawska po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 lipca 2013 r. sygn. akt VIII SA/Wa 349/13 w sprawie ze skargi D. G. na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o zdolności do służby w ABW 1. oddala skargę kasacyjną, 2. odstępuje od zasądzenia od D. G. na rzecz Centralnej Komisji Lekarskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 lipca 2013 r., sygn. akt VIII SA/Wa 349/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę D. G. na opisane w sentencji orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W jego uzasadnieniu Sąd ten podał, że orzeczeniem Regionalnej Komisji Lekarskiej Nr [...] Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) w W. z dnia [...] października 2012 r., nr [...], uznano D. G. - funkcjonariusza ABW - za zdolną do służby w ABW, stwierdzając stopień zdolności do służby kat. "B". Kategorię zdolności do służby Komisja ustaliła na podstawie dokumentacji medycznej, badań własnych i konsultacji specjalistycznych, jednocześnie formułując przeciwwskazanie do służby nadmiernie stresującej i nadmiernie obciążającej układ ruchu. Badana złożyła odwołanie od powyższego orzeczenia wnosząc o jego zmianę i uznanie, że schorzenia, które posiada stanowią o jej niezdolności do służby. Orzeczeniu zarzuciła błąd w zakresie oceny jej stanu zdrowia i naruszenie przepisów wykonawczych regulujących materię chorób zawodowych. Podniosła, że cierpi na tzw. zespół cieśni nadgarstka, ma żylaki na nogach, bóle kręgosłupa, niedosłuch oraz zaburzenia lękowo - depresyjne. Zespół cieśni nadgarstka jest zaś uznawany za przewlekłą chorobę zawodową na gruncie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. z 2002 r., Nr 132, poz. 1115). Centralna Komisja Lekarska ABW, po zapoznaniu się ze zgromadzoną dokumentacją orzeczniczą, odwołaniem funkcjonariuszki, oraz po przeprowadzeniu dodatkowych konsultacji specjalistycznych w dniach 10 i 23 stycznia 2013 r., orzeczeniem z dnia [...] stycznia 2013 r. utrzymała zaskarżone rozstrzygnięcie w mocy. Jako podstawę prawną powołała przepis § 23 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2003 r. w sprawie oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby w ABW (Dz. U. Nr 88, poz. 809 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00