Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2015 r., sygn. II OSK 2311/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Chlebny /spr./ Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia NSA del. Anna Żak Protokolant: starszy inspektor sądowy Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2013 r. sygn. akt IV SA/Wa 2850/12 w sprawie ze skargi [...] w [...] na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w [...] z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie legalizacji urządzenia wodnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 11 kwietnia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Polskiego Związku Wędkarskiego w [...] na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w [...] z [...] września 2012 r. w przedmiocie legalizacji urządzenia wodnego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy:

Podaniem z 14 września 2011 r., uzupełnionym w dniach 6 października

2011 r. oraz 28 października 2011 r. inwestor M. L. (prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą [...]), wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji dotyczącej legalizacji wykonanego bez pozwolenia wodnoprawnego urządzenia wodnego - Małej Elektrowni Wodnej w [...], umiejscowionej na dwuprzęsłowej konstrukcji żelbetonowej z komorami turbin, zabudowanej wiatą o konstrukcji stalowej, zlokalizowanej na działce nr [...].

Decyzją z [...] grudnia 2011 r. Starosta [...], na podstawie art. 64a ust. 2 i art. 140 ust. 1 ustawy z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2005 r., Nr 239, poz. 2019 ze zm.) oraz art. 104 K.p.a., odmówił wnioskodawcy udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na legalizację urządzenia wodne. Organ pierwszej instancji uznał, że miejsce lokalizacji i moc Małej Elektrowni Wodnej nie są zgodne z analizą przyjętą w "Koncepcji programowo-przestrzennej na budowę zbiornika wodnego we wsi [...], gmina [...] (lewy brzeg rzeki [...], km 33+550)". Elektrownia ta posadowiona na dwuprzęsłowej konstrukcji żelbetonowej z komorami turbin, zabudowana wiatą o konstrukcji stalowej nie znajduje się na mnichu upustowym zbiornika, a przed kanałem odprowadzającym. Nadto łączna moc elektrowni przekracza moc przyjętą w koncepcji N=2,19 kW. Z tego względu urządzenie wodne niezgodne jest z ustaleniami decyzji Burmistrza Gminy i Miasta [...] z dnia [...] sierpnia 2006 r. o warunkach zabudowy, a zatem lokalizacja urządzenia wodnego narusza przepisy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00