Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 maja 2015 r., sygn. II OSK 2559/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędziowie NSA Maciej Dybowski del. NSA Janina Kosowska Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Gminy S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 25 czerwca 2013 r. sygn. akt II SA/Łd 352/13 w sprawie ze skargi Gminy S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2013 r., nr [...] w przedmiocie sprzeciwu w sprawie przyjęcia zgłoszenia budowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 czerwca 2013 r., sygn. akt II SA/Łd 352/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, oddalił skargę Gminy S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2013 r., nr [...], w przedmiocie sprzeciwu w sprawie przyjęcia zgłoszenia budowy. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...], Starosta Z. wniósł sprzeciw w sprawie zgłoszenia Gminy S. dotyczącego budowy 50 przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy S. na określonych działkach na terenie miasta S..

Organ podniósł, że zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 2 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obowiązującego na terenie gminy S., zatwierdzonego Uchwałą Rady Miejskiej w S. Nr [...] z dnia 28 lipca 2009 r., zasadą jest budowa kanalizacji sanitarnej. W myśl zaś § 9 ust. 1 pkt 2 lit. f tego planu do czasu wyposażenia terenów w gminną sieć kanalizacji sanitarnej obowiązuje gromadzenie ścieków w zbiornikach bezodpływowych na terenie nieruchomości i wywóz zgromadzonych nieczystości tylko przez określonych przewoźników. Plan dopuszcza realizację przydomowych oczyszczalni ścieków jedynie w zabudowie rozproszonej, poza terenami zurbanizowanymi (lit. e). Organ szczegółowo przeanalizował położenie każdej działki, dla której projektuje się przydomową oczyszczalnię ścieków, kierując się zapisami § 12 miejscowego planu, w którym ustalony został podział obszaru objętego planem na jednostki przestrzenne: tereny zurbanizowane oraz niezurbanizowane. Po dokonaniu analizy wniosku i załączonych do niego dokumentów oraz analizy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, organ stwierdził, że budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenach zurbanizowanych narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wobec czego organ zobowiązany był wnieść sprzeciw w przedmiotowej sprawie - zgodnie z art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00