Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 lutego 2015 r., sygn. II OSK 1516/13

 

Dnia 3 lutego 2015 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jerzy Stelmasiak, Sędziowie sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.), sędzia del. WSA Anna Szymańska, , Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski, po rozpoznaniu w dniu 3 lutego 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 5 marca 2013 r. sygn. akt II SA/Bd 29/13 w sprawie ze skargi Zarządu Dróg Powiatowych w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na usunięcie drzew 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Bydgoszczy, 2. zasądza od Zarządu Dróg Powiatowych w [...] na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy kwotę 220 (dwieście dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z 5 marca 2013 r., sygn. akt II SA/Bd 29/13 w sprawie ze skargi Zarządu Dróg Powiatowych w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na usunięcie drzew uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w zakresie pkt 9 i 10; stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu oraz zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy na rzecz Zarządu Dróg Powiatowych w [...] zwrot kosztów postępowania.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

Zarząd Dróg Powiatowych w [...] zwrócił się do Prezydenta Miasta [...] o wyrażenie zgody na usunięcie 72 drzew (w tym 6 drzew poprzez przesadzenie) rosnących w pasie drogi powiatowej - ul. [...]. Prezydent Miasta [...] decyzją z dnia [...] sierpnia 2012 r., znak: [...]. zezwolił wnioskodawcy na usunięcie 71 drzew (w tym 5 sztuk poprzez przesadzenie), oraz odmówił wydania zezwolenia na usunięcie 1 szt. drzewa gatunku głóg dwuszyjkowy o obwodzie pnia 6 cm. W punkcie 6 decyzji ustalono, że usunięcia 24 drzew oznaczonych w tabeli nr 2 wskazanymi numerami należy dokonać w terminie zbieżnym z nasadzeniami następczymi jak w punkcie 9, jednak nie później niż do [...] kwietnia 2013 r., w punkcie 7 organ wskazał, że usunięcia poprzez przesadzenie 5 szt. drzew oznaczonych w tabeli nr 2 wskazanymi numerami należy dokonać w terminie dogodnym agrotechnicznie, jednak nie później niż do [...] grudnia 2013 r., zaś stosownie do punktu 8, usunięcia 42 drzew oznaczonych w tabeli nr 2 wskazanymi numerami, należy rozłożyć na okres 3 lat w zależności od stanu zdrowotnego oraz zagrożenia dla ruchu drogowego zgodnie z podanym terminarzem. W punkcie 9 decyzji organ ustalił, że w zamian za usunięcie drzew, o których mowa w pkt 6, należy dokonać nasadzeń następczych w pasie drogowym ul. [...], w ilości 24 szt. drzew, zaś zgodnie z opinią Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków należy zastosować sadzonki z wysokiej jakości materiału szkółkarskiego gat. głóg dwuszyjkowy, odmiana [...] o obwodach pni 24 cm z wyraźnie wykształconymi koronami osadzonymi na wysokości nie mniejszej niż 180 cm od powierzchni gruntu, w terminie zbieżnym z wykonaniem usunięć drzew. Z kolei, w punkcie 10 decyzji ustalono, że w zamian za usunięte drzewa, o których mowa w pkt 8, należy dokonać nasadzeń następczych drzew w pasie drogowym ul. [...], zgodnie z przedstawionym planem i zgodnie z opinią Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków należy zastosować sadzonki spełniające wymagania, o których była mowa w pkt 9. Organ zwolnił z opłaty za usunięcie drzew, o których mowa w pkt 1-3, zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 4, 5, 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.) oraz naliczył opłatę za usunięcie 5 drzew, o których mowa w pkt 4, zgodnie z art. 84 i 85 ww. ustawy, podwyższając naliczoną opłatę o 100% do kwoty 11.007,10 zł, ze względu na usuwanie drzew z obszaru ochrony uzdrowiskowej. Jednocześnie organ odroczył na okres 3 lat od dnia wydania zezwolenia termin uiszczenia opłaty za usunięcie 5 drzew poprzez ich przesadzenie, stosownie do art. 83 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00