Wyrok NSA z dnia 22 stycznia 2015 r., sygn. I OSK 1506/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska sędzia NSA Arkadiusz Despot- Mładanowicz (spr.) Sędzia WSA del. Przemysław Szustakiewicz Protokolant sekretarz sądowy Justyna Stępień po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 marca 2013 r. sygn. akt IV SA/Gl 735/12 w sprawie ze skargi T. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 21 marca 2013 r., sygn. akt IV SA/Gl 735/12 oddalił skargę T. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:
Decyzją z dnia [...] maja 2012 r. Nr [...] Prezydent Miasta T. odmówił przyznania T. M. zasiłku celowego na zakup żywności, leków oraz na pokrycie opłat za światło, gaz oraz mieszkanie.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że strona w dniu 1 września 2011 r. złożyła wniosek o pomoc finansową na opłaty za mieszkanie, światło, gaz, na zakup żywności, leków dołączając jako jedyny dokument potwierdzający jej sytuację zaświadczenie z urzędu pracy. We wniosku strona wskazała jako swój adres ul. [...] w T. Podniesiono, że organ mając świadomość, iż strona pod wskazanym adresem nie mieszka (została bowiem wyeksmitowana; pozostaje tam jedynie zameldowana choć toczy się postępowania o jej wymeldowanie) i nie chce wskazać aktualnego miejsca pobytu, pismem z 27 lutego 2012 r. wezwał stronę do podania aktualnego miejsca pobytu w celu umożliwienia przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. W dniu 29 lutego 2012 r. strona złożyła pismo, w którym wnosiła o wyznaczenie terminu do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego oznajmiając, iż "pan pilnujący mieszkania umożliwi przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w mieszkaniu przy ul. [...]". Ośrodek Pomocy Społecznej ponownie wezwał stronę do podania aktualnego miejsca pobytu. Strona pismem z dnia 14 marca 2012 r. wskazała jako miejsce pobytu klatkę schodową przy ul. [...]. W dniu 18 kwietnia 2012 r. pracownicy socjalni udali się pod wskazany adres celem przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Strona wskazała, że przebywa na klatce schodowej przy skrzynkach pocztowych, nie posiadała żadnych rzeczy osobistych ani przedmiotów świadczących o zamieszkiwaniu w tym miejscu. Ustalono, że lokal przy ul. [...] znajduje się w dyspozycji Spółdzielni po przeprowadzonej eksmisji strony z tego lokalu, a postępowanie o wymeldowanie strony z pobytu stałego jest w toku. Wskazano, że Komenda Miejska Policji poinformowała, iż nie odnotowano żadnych zgłoszeń dotyczących osób, które mogłyby zamieszkiwać na klatce schodowej przy ul. [...]. Policja ustaliła, że strona jest widywana w ww. klatce celem odbierania korespondencji, jednak jej nie zamieszkuje, a Policji aktualne miejsce pobytu strony nie jest znane. Poczta Polska wskazała, że przesyłki przychodzące do strony są doręczane zwykle przez listonosza na klatce schodowej przy ul. [...], a w przypadku nieobecności strony listonosz zawiadomienie o nadejściu przesyłki pozostawia w skrzynce oddawczej nr [...]. Zaakcentowano, że organ nie jest w stanie ustalić sytuacji materialnej strony. Strona twierdzi, że utrzymuje się z pożyczek od znajomych i rodziny, lecz odmawia podania wysokości kwot którymi dysponuje oraz danych pożyczkodawców. Podniesiono, iż strona nie udokumentowała wydatków na leki w postaci rachunków imiennych bądź wycenionych recept, nie posiada również książeczek opłat mieszkaniowych (czynsz, energia, gaz). Reasumując wskazano, że z uwagi na brak współpracy z pracownikiem socjalnym oraz z uwagi na zachowanie strony i brak możliwości ustalenia faktycznej sytuacji mieszkaniowej, rodzinnej i materialnej zasadna jest odmowa przyznania wnioskowanego świadczenia.